Trump Putin'i şaşırtmadı

Trump Putin'i şaşırtmadı

11 Ocak 2019 Cuma  |   Günlük

Son zamanlarda uluslararası alanda en çok konuşulan konuların başında ABD'nin Suriye'den çekilmesi geliyor...

Geçen yıl sonlarında ABD Başkanı Donald Trump'tan Twitter'dan sürpriz bir açıklama yaparak, "Suriye'de DEAŞ'ı yendik, orada tek bulunma gerekçem buydu" demişti.

İlginç bir tesadüf, bu açıklamanın ertesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in her yılın sonunda düzenlediği basın toplantısı vardı. Doğal olarak herkes Putin'in bu açıklamaya tepkisini merak ediyordu. Beklenildiği gibi basın toplantısında o soru sorulunca Putin çok sakin bir şekilde "hiç de büyük bir olay değil" havasında konuştu. Rusya lideri, Washington'ın Suriye'den çekilmesi yönündeki açıklamalarının anlamakta güçlük çektiklerini belirtti, Afganistan'daki yaşanan süreci de örnek vererek, "Şu anda Suriye'den çekildiklerine ilişkin herhangi bir emare görmedik. Daha önce de Afganistan'dan da çekileceklerini söylemişlerdi fakat hala oradalar" dedi.

Muhtemelen Trump'ın açıklama yaptığı gün Putin ve kurmayları konuyu masaya yatırarak Trump'ın tweet'lerinin ne anlama geldiğini anlamaya çalışmıştı. Eski bir istihbaratçı olan Putin'in basın toplantısında olayı sakin şekilde ve Afganistan örneğiyle değerlendirmesinde haklı olduğunu bir kaç hafta sonra yine Trump'ın kendisi ortaya koydu. 6 Ocak'ta Trump, Suriye'den ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin olarak, "Askerlerimiz Suriye'den çekiliyor ama bunun çabuk olacağını asla söylemedim" diyerek herkesi şaşırttı. Tabii muhtemelen Putin hariç.

İşin enteresan tarafı Trump'ın aralık ve ocak ayındaki tweetleri ve açıklamaları Rusya'nın Orta  Doğu uzman ve gazetecilerini de şaşırtmadı. Hatta ünlü bir Rus Orta Doğu uzmanına "Basın toplantısında fırsat bulursam  Putin'e  bu konuda bir soru sorsam nasıl olur" diye sorunca bana, "Boşuna uğraşma, sürpriz bir gelişme yok. Trump'ın normal bir tweet'i" yanıtını vermişti.

Fuad Seferov, Moskova