Trump Putin'e karşı!

Trump Putin'e karşı!

8 Ekim 2018 Pazartesi  |   Günlük

İlginç açıklamalarıyla ünlü ABD Başkanı Donald Trump son olarak, judoda siyah kuşak sahibi olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i boks müsabakasında yenebileceğini iddia etti.

Trump,"Putin çok iyi biri... Medya, Putin ile beni bir boks müsabakasının içine sokmak istiyor. Sanırım oldukça iyi performans gösterirdim"dedi.

Her sabah spor yapan Putin'i Trump boksta gerçekten yenebilir mi?

2003 yılında bir Japon muhabirin, "Judo ile uğraşmasaydınız hayatınız nasıl olurdu" sorusuna Putin,"Bir tahmin yapmak zor ama sanırım, judo olmasaydı hayatım bugünkü gibi olmazdı. Çocukken sokakta biz sanat ve edebiyat konusunda fazla konuşmazdık ama sık sık kavga ederdik. Güçlü olan haklı çıkardı"demişti.

Putin, sokak kavgasında ve judoda rakibini yenme felsefesini kendisi için bir mücadele ilkesi olarak belirledi. Örneğin Ekim 2015'de Soçi'de düzenlenen Valday Kulübü toplantısında konuşurken, "Suriye'de teröristlere karşı savaşmak lazım. 50 yıl önce Leningrad sokakları bana eğer kavga kaçınılmazsa ilk yumruğu sen atacaksın kuralı öğretti" demişti.

Fransız yazar Frdric Pons, 2015 yılında yazdığı " Monsieur Poutine" adlı kitabında Putin'in çocukluğunda önce boksla uğraştığını ve daha sonra sambo ve judoyu tercih ettiğini anlatıyor. Sambo Sovyetler Birliği'nde judonun bir benzeriydi. Sambonun "Rakibini ya etkisiz hale getireceksin ya da yeneceksin" felsefesi Putin'in çocukken çok hoşuna gitmişti. Bir gün sokak kavgasında elini kırsa da kırık eliyle kavgayı kazanmıştı. 

Rus yazar Oleg Blotski'nin 2001 yılında yazdığı, "Vladimir Putin. Hayatın Öyküsü" adlı kitabında Putin'in 7 yaşında yaşadığı ilk kavgasını onun ağzından şöyle aktarıyor: 

"İlk defa dayak yediğim zaman bu benim için utanç vericiydi... Bu olay, benim için ilk ciddi "sokak üniversitesi" oldu. Ben bu olaydan 4 sonuç çıkardım: Öncelikle ben haksızdım... İkincisi anladım ki böyle davranmak yanlış, insanlara saygı duymak lazım. Üçüncüsü, haklı veya haksız olsan bile her durumda güçlü olman lazım. Dördüncüsü, saldırı veya hakarete karşı yanıt vermek için her zaman hazır olman lazım. Sadece şunu anladım: Herhangi bir kavgayı kazanmak istiyorsan sonuna kadar mücadele etmen lazım."

Bütün bunlara bakıldığında, Trump'ın Putin'i boksta yenmesi pek de olası görünmüyor.

Fuad Seferov, Moskova