Tosun, tosuncuk, tosunzede

Tosun, tosuncuk, tosunzede

23 Mart 2018 Cuma  |   Serbest Kürsü

Sayın halkımızın önüne son haftalarda bir tosun vakası atıldı, reytingi iyi ki sevgili basınımız da olayı sıcak tutmaya devam ediyor. Kimi içten içe Tosun'u kıskanırken, büyük kısmı çaktırmadan helal olsun diye düşünmesine rağmen soran olduğunda galiz küfürler ediyor Tosun'a.
Aslında bu konunun sırrı doğada saklı, her şeyde olduğu gibi

Biz ölümlülerin yaşama sebebi hayatta kalmak. Bir kere bunu aklımıza kazıyalım. Öyle kenar süsü lafları ederek, etik değerler, insanlık vs gibi laf kalabalığına girmeyelim. Her canlı önce hayatta kalmaya çalışır, bunun için de ne gerekiyorsa yapar. Aldatmak ise en çok başvurulan yoldur. Eğer bir parça Survivor'dan kafayı kaldırıp, doğa belgeselleri izlerseniz ya da bi tarafınızı sıkıp kitap neyin okursanız göreceğiniz şey budur. Mürekkep balığı kendini görünmez kılmak için mürekkep salgılar, deniz yıldızı kılık değiştirir, bukelamun renk değiştirir, aslanlar ceylanları lüplemek için taktik geliştirir vs. Aldatmayı beceremeyen canlılar ise av olmamak için ya daha hızlı kaçmak ya da daha güçlü olmak zorundadırlar. Zaten nispeten zayıf olanları elenir, en hızlı, en çevik, en güçlüleri yola devam eder ama onlar da günü gelir avlanır. 

Şimdi bu Tosun'un tipine bakıyorum, yaptığı ise bakıyorum ülen diyorum bir yerde bir terslik var. Bu hıyar bu işleri tek başına yapamaz. Mümkün değil çünkü zeka seviyesi yeterli olamaz. Olsaydı Urugay'da tabela gibi beyaz Ferrari ile falan dolaşmazdı. Demek ki süzme salak bi herif. E peki nasıl oluyor da bu kadar adamı aldatabiliyor? İşte sır burada. Bu ademoğluna birileri bir tüyo vermiş, işi organize etmiş bunu da kullanmış besbelli.

Parayı görünce bizim Tosun hemen atlamış. E ağzı da herhalde laf yapıyor ki başlarda çuvallamamış. Arkadakiler kimlerse asıl malı onlar götürmüş, buna da Ferrari, yalı falan alacak kadar vermiş. Bu benim senaryom. 

Peki ya Tosunzedeler? 

Valla onlar için diyecek lafim yok. Yukarıda kısaca değindim, her şeyin sırrı doğada. Ya güçlü, hızlı, çevik olacaksın ya da aldanmayacaksın. Yoksa elindekini alıverirler. Hiiç öyle ahlak mahlak falan demeyin. Bu Tosun muhabbetini yapanların hangisi zora girince ya da hayatta kalmak için yalana dolana başvurmuyor ki? Televizyonda haberi okuyan spiker güya Tosun'a laf çakarken, bir sonraki haberdeki yalanları bile bile okumuyor mu? Tamamen uydurulmuş büyüme, enflasyon vs rakamlarını üfürme olduğu halde gazeteler yayınlamıyor mu? İlla ki kendilerine göre bir aklama stilleri vardır.

Sözün özü şudur; her canlı hayatta kalmak için, çocukları ve ailesinin bekası için her şeyi yapar. Kimisi ufak tefek yapıp göze batmaz, kimisi salaklığından afişe olur, kimisi de elindeki gücü iyi kullanır alenen yapar ama herkes bir şekilde yapar. Doğanın kanunu budur. Yapmazsanız elenirsiniz kimse de sizin arkanızdan ağlamaz. 

Tosun'a para kaptıranlar kısa yoldan para kazanma şehvetine aldanmış zavallılar. Allah bilir verdikleri para da başkalarından söğüşledikleridir, değilse zaten hiç şansları yok bu kafayla elbet bir gün birileri hacamat edecekti. Üzülmesinler...

Sayın halkım hiçbir konuda hiçbir şekilde suçlu olduğunu kabul etmeyeceğinden Tosun'a giydirmeye devam edecek ama eline fırsat geçsin bin beterini yapmak için içinde karşı konulmaz bir istek görecek. Çünkü hepimiz bu şekilde evrimleştik. Bazısı aklına mukayyet olacak ama o da bir yere kadar, bazısı bodoslama atlayacak, bazısı fırsatı sonradan farkedecek ve kafayı taşlara vuracak, büyük kısmı da kendi beceriksizliklerinden fırsat çıkmadığı için 7/24 züğürt muhabbeti yapacak. 

Memleketi ve diğer memleketleri her daim soyup soğana çeviren birileri hep vardır ve olacak. Büyük balık küçüğü hep yiyecek. Zeki yaratıklar her daim aptallara karşı üstün gelecek. Birileri ırgat gibi çalışacak, birileri de onları hep sömürecek. Ama bunların alayı günü gelince ölecek.  

Hadi artık işimizin başına dönelim, kendi kendimize ürettiğimiz son derece değerli ve ulvi sebeplerimiz için (yani hayatta kalmak için)  avlanmaya ve av olmamaya çabalamaya devam edelim...

Analizör