Toplumsal yozlaşma

Toplumsal yozlaşma

16 Mart 2020 Pazartesi  |   Mentor

Türk futbolu büyük bir ahlaki bozulma içinde ve maalesef ülkede en çok kitleselleşmiş en çok ilgi çeken şey olan futbol 80 milyon insanın günlük yaşamında çok önemli yer işgal ediyor. Aslında futbolun bozulması ve çürümesi, bu denli yaygın ve ilgi duyulan bir kavram olduğu için sanıldığı kadar basit değil. 

Nobel ödüllü bilim adamı Daniel Kahneman diyor ki: “İnsanlar tekrar edilen şeylerle gerçeği ayıramıyor, yani bir şeyi ne kadar çok tekrar ederseniz insanların bunu benimsemesi ve doğru gibi kabul edip uygulaması mümkün oluyor.” 

Reklamlar, medya, seçim propagandaları, Goebbels hepsi insanın bu zihinsel zayıflığını kullanıyorlar.  

Yani kısacası futbolun çürümesi toplumun da çürümesine yol açıyor. 

Bir kulüp başkanı çıkıyor, “Her türlü önlemi aldık maç seyircili oynanmalı" diyor, sonra da çıkıyor “Sporcu sağlığı önemli, maçlar ertelenmeli” diyor. 

Derken bir takımın kalecisi ve teknik direktörü pazartesi günü milyonlarca insanın işe gideceğini unutup daha birkaç gün önce müthiş bir kalabalıkla doğum günü partisi yapmışken maçların oynanmasını eleştiriyor. 

Sadece birkaç güne sığan ve müthiş tezat içeren bu davranışları sadece futbol diye geçiştiremezsiniz. Böylesine ilgi duyulan ve katılımcıları toplum tarafından bir tür kahraman olarak algılanan insanların sadece kendi çıkarlarını koruyup diğer insanların sağlığını ve varlıklarını hiçe sayan Makyavelizm rol model oluyor ve toplumun çürümesi böyle başlıyor. 

Toplumun büyük bir kısmı eğitim alacak kadar şanslı değil, onlar eğitimi televizyon ve futbol kahramanlarından alıyor. Kahramanlar böyle yapınca da Daniel Kahneman'ın dediği zihinsel arızamız devreye giriyor ve sürekli tekrarlanan bu davranışları doğru sanıyoruz. 

Yani kısacası futbol bu toplumu çürütüyor.  

Bu şekilde gitmez, bu Makyavelizm’in sonucu hepimizin başına çok ağır belalar gelmesine neden olacak. Kimliğimizi kaybedip yozlaşacağız ve hiç ilkemiz kalmadığında silahlara sarılıp birbirimizin elindeki zorla almak için birbirimizi boğazlayacağız. 

Kimden gelirse gelsin toplumu çürüten bu futbol yozlaşması durdurulmalı.