‘Toplumsal Hafıza Müzesi’

‘Toplumsal Hafıza Müzesi’

3 Ekim 2019 Perşembe  |   Serbest Kürsü

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Sivas’ta katledilen aydınların anısını yaşatmak amacıyla “2 Temmuz Katliamı Toplumsal Hafıza Müzesi" kurmak için harekete geçti. 

Dernek Genel Başkanı Gani Kaplan, 26 yıl önce yakılan Madımak Otelinin müzeye dönüşmesi için yıllardır girişimlerde bulunduklarını belirterek, sonunda müzeyi Ankara’da kurmaya karar verdiklerini açıkladı. 

Kaplan, “Müzenin yapılacağı alanı uzun ve ısrarlı görüşmelerin ardından alabildik. Bunun için Çankaya Belediye Başkanı Sayın Alper Taşdelen’e teşekkür etmek istiyorum”dedi. 

Kaplan’ın verdiği bilgiye göre, Çankaya Belediyesinin tahsis ettiği arazi 1,5-2 dönüm civarında. Katliamın yeniden yaşatılacağı bölüme, sıcaklık insan bünyesinin kaldırabileceği en yüksek derecede olacağı ve is kokacağı için belli bir yaşın altındaki çocuklarla astım ve kalp rahatsızlığı bulunanların girişine izin verilmeyecek. Müzenin yanında yer alacak yönetim bölümünde PSAKD ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) genel merkezleriyle bir dijital kütüphane de bulunacak.

10 milyon liraya mal olması beklenen müzede heykeltıraş Murat Dalkılıç, Madımak’ta hayatını kaybedenlerin bal mumu heykellerini, ressam Asuman Tecirlioğlu ve Gülizar Aysun Yiğit de kalem tablolarını yapacak. 

Müzenin yapılabilmesi için “Bir Tuğla da Sen Koy” yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyaya destek amacıyla eylül ayında İstanbul ve Ankara’da düzenlenen konserlerin bir benzeri 12 Ekim’de Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak. Konsere Onur Akın, Grup Manga, Grup Abdal, Niyazi Koyuncu, Özlem Taner, Zeynep Karababa ve Şirin Üstün katılacak. 

(Yeniadana.net, Medya Günlüğü)

Yazının orijinali için tıklayın