'Topal' Fenerbahçe

'Topal' Fenerbahçe

4 Ekim 2015 Pazar  |   Mentor

Tekrar ve yeniden söylemekte fayda var, bu takıma ve hocasına güveniyorum ancak başarı sistem işidir, zaman ister, sabır ister, emek ister, acıya katlanmak ister kolay olsa herkes başarılı olurdu.

Sezon başında bu gerçekleri saklayarak Fenerbahçe taraftarını Şampiyonlar Ligi Şampiyonu  havasına sokan Fenerbahçe düşmanı olduğu tescilli medya şimdi de Fenerbahçe'nin hocasına sallıyor: Kovun!

Biliyorlar başarının sistem işi olduğunu ve Fenerbahçe'nin başarısının önündeki en büyük engelin futbolcuya dayalı ağalık sistemi olduğunu, o nedenle Fenerbahçe'de ağalık kalıcı olsun istiyorlar, hocayı hedefe koyup sallıyorlar, kovun!

Ben bu takıma güveniyorum saha içinden endişem yok, hep söylediğim ve yazdığım gibi Fenerbahçe'nin çok iyi bir takımı ve hocası var zaman verilirse başarı gelecektir, benim endişem saha dışında.

Ben her yere girerim diyerek Terraneo'nun otoritesini zedeleyen anlayış.
Vizyondan ve stratejiden yoksun, TFF ile evcilik oynayan açıklamaları ile hakemlerin Fenerbahçe katliamına ve Fenerasyon yalanlarına da şimdiden  kapıyı açan öngörüsüzlük.

RVP konusunda net tavır koymayarak kendi seçtikleri teknik adama saygısızlık. 

Tüm bunları alt alta koyunca aşağıdaki yorumu yapmakta sakınca görmüyorum. Yukarıdakiler olurken takımda bir "Azizsilin" olmadığını düşünmek hayalcilik olur.

Yazacaklarımı yazmadan önce söylemekte yarar görüyorum, Topal örnek bir insan, iyi bir aile babası, yardımsever büyük saygı duyuyorum ama sistemlerde işler böyle yürümüyor, başarı istiyorsan eğer doğru adamı bulmak zorundasın.

Mehmet Topal'a karşı sezon başında hocanın tavrı net idi, gideceğinden bahsediliyordu ve Topal mutsuz olduğunu açıkladı ancak şimdi ilk 11'in değişmez oyuncusu.

Maalesef Topal'ın savunma becerileri üst düzey olsa bile hücum kapasitesi çok kötü ancak kalabalık defansta iş yapabilecek baskı kuran değil baskı yiyen takımlarda oynayacak yeteneklere sahip. Öyle olunca sistemi değişen ama geri dörtlüsü asla değişmeyen Fenerbahçe'de Topal da savunma içine gömülünce Fenerbahçe 5 defans oyuncusu ile oynuyor. Kalan 5 oyuncusu ile de 10 kişiye karşı baskı kuran bir oyun oynamaya çalışıyor. Sizce mümkün mü? Elbette değil, 10 kişi ile 5 kişi mücadele eden Fenerbahçe ritim ve süreklilik yakalayamıyor, baskı kuramıyor üstelik iyi niyetli bir şekilde hocanın verdiği taktiği uygulamaya çalışan oyuncular kısa sürede yoruluyor. Sonuç 60. dakikadan sonra oyun Fenerbahçe kalesine yıkılıyor bu defa da 5 defans oyuncusu oyundan düşen diğer 5 kişinin açığını da kapatmak zorunda kalıyor sonuç malum.

Hoca bunun farkında 60. dakikadan sonra iki tane koşan orta saha değiştirdi ama nafile sonuç değişmedi çünkü takımın yarısı çoktan ölmüştü.
Ayrıca Topal'ın geriye fazlaca gömülmesi, çıkarken pas hatası yapması ve hücuma çıkıldığında  rakip ceza sahasında çoğalmıyor olması hatlar arasındaki bağlantıyı koparıyor. Rakip pas bağlantılarını kesip Fenerbahçe'nin ritm yakalamasına engel oluyor.

Gelelim sonuca... Mehmet Topal'ı ilk 11 de oynatan gücün Pereira olduğunu sanmıyorum eğer bu baskıya boyun eydiyse onun da Fenerbahçe'nin aradığı hoca olduğunu sanmıyorum ancak sonuçta o da profesyonel elbette başarılı olmak ister ancak yılda bir kaç milyon euroyu cebe atmak varken "yönetsel" yönelendirmelere çok fazla direnmeyecektir ve öyle yapıyorsa o da Fenerbahçe'nin aradığı adam değil demektir.

Öyle midir bilmem ama geçmişi düşününce böyle olmadığını düşünmek hayalcilik olur.

Sonuç olarak; bu yönetim anlayışı ile Fenerbahçe değil başarı, pozisyonu koruyabilirse çok iyi ancak sanırım o bile mümkün değil düşünün 20 yıl Fenerbahçe Başkanı konuştuğunda ortalığın birbirine girdiği günlerden yayıncı kuruluşta Fenerbahçe Başkanı ile dalga geçilen günlere geldik.
Diyelim Topal olayında katkısı yok hoca hata yaptı, RVP, TFF ile evcilik oyunu ve Terraneo'ya yaptığı saygısızlık az mı?

Gündelik, stratejiden yoksun politikalar sonucu rakipler hakem hataları ile yükselirken Fenerbahçe dibe itilmedi mi? 

Maçtan önce sustuğun Halis Özkahya 3 puanın yok etmedi mi? Resmi siteden övgüler düzdüğün TFF'nin hakemi Galatasaray'ın ellerini görmezken gelirken senin elini zart diye çalmadı mı? Liste uzar sonuç değişmez.

İyi bir takım, iyi bir hoca başarıya yetmiyor çünkü Fenerbahçe'nin yönetim anlayışı çağdaş olmanın çok uzağında.

Son bir not: Geçen hafta İbrahim Toraman Bursaspor'un şampiyon olduğu yıl bir Fenerbahçe yöneticisinin kendisine transfer teklif ettiğini ve hala aktif yönetici olduğunu söyledi.
Kimse umursamadı ama ben umursuyorum, Fenerbahçe tertemizdir ve bu iddiaya susulamaz.

Bu atılan çamur kabul edilemez, kim ne zaman, ne şartlarda teklif etti açıklanmalı, İbrahim Toraman'ın  Fenerbahçe bana Bursa maçından önce teklif yaptı açıklamasının hesabı sorulmalı, yok öyle değilse o yönetici kimse derhal istifa etmelidir.