Tolstoy, Oblomov, Rus salatası

Tolstoy, Oblomov, Rus salatası

4 Kasım 2018 Pazar  |   Günlük

4 Kasım, Rusya'da Ulusal Birlik Günü olarak kutlanıyor. Peki, Rusya vatandaşlarının "birliği"ni sağlayan değerler hangileri? Tarihte ve bugün hangi olaylar ve semboller, hangi kitaplar ve filmler, hangi yiyecekler ve kavramlar ülke insanlarından ortak kabul görüyor? 

Rusya'nın ünlü araştırma kurumu VTsİOM'un verilerine göre, "Rusya deyince akla gelen şey", en başta insanlar, halk. Böyle düşünenlerin oranı yüzde 9. Vatan, vatan sevgisi, vatanseverlik gibi kavramları başa alanlar ise yüzde 8 ile ikinci sırada. Bayrak diyenler yüzde 7.

Hangi kitaplar Rusya vatandaşlarını birleştiriyor? Bu soruya en çok verilen cevap Tolstoy'un Savaş ve Barış'ı olmuş (yüzde 11). Puşkin'in eserleri ikinci (yüzde 4), Şolohov'un Durgun Don'u üçüncü sırada (yüzde 3) geliyor. 

Hangi edebiyat kahramanı Rusya insanlarının ortak özelliklerini daha çok yansıtıyor? Birinci sırada İvan Gonçarov'un aynı adlı ünlü eserinin kahramanı Oblomov var (yüzde 4), sonra Aleksey Meresyev (Gerçek Adamın Hikâyesi, yüzde 2), ardından Savaş ve Barış'taki Andrey Bolkonski (yüzde 2).  

Ya filmler açısından?.. Kaderin Cilvesi veya Sıhhatler Olsun (yüzde 9), Moskova gözyaşlarına inanmaz (yüzde 5), Elmas El (yüzde 4).

Rusya vatandaşlarını birleştiren müzik eseri? Ulusal marş (yüzde 20), Zafer Günü (marş) (yüzde 8), Katyuşa (yüzde 7). 

Ya yemek tercihlerinde nasıl bir birliktelik var? Açık ara ile Rus salatası diye de bilinen Olivye veya Olivier başta (yüzde 51). Ardından Ringa balığı (yüzde 28) ve Pelmeni (yüzde 25).

Tarihteki en önemli gelişme neydi? Büyük Anayurt Savaşı (İkinci Dünya Savaşı) diyenlerin oranı yüzde 63. Kırım'ın Rusya'ya bağlanması (yüzde 12). 1917 Büyük Ekim Devrimi (yüzde 8). 

(TürkRus.Com)