TGC 73 yaşında

TGC 73 yaşında

10 Haziran 2019 Pazartesi  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kuruluşunun 73. yıl dönümünü kutladı. 10 Haziran 1946 yılında kurulan, ilk başkanı da Sedat Simavi olan Cemiyetin kuruluş yıl dönümü usta gazetecilere anı plaketi verilerek kutlandı. 

Sunuculuğunu TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in yaptığı tören Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başladı. 

Olcayto şunları söyledi: 

“Basının zor günlerden geçtiği bir dönemde mesleğe uzun yıllar emek veren ustalarımızla bir arada olmaktan mutluyuz. Arada böyle küçük mutluluklar, soluklanmalar bizlere iyi gelecek diye umuyorum. TGC bugün 73. yıl dönümünü kutlarken öncelikle kurucu üyemiz ve Başkanımız Sedat Simavi olmak üzere bugüne kadar Cemiyetin duruşunu belirleyen, kurumsallaşması için emek veren, bütün başkanlarımıza, tüm yönetim kurulu üyelerine şükranlarımız var. Onların bize teslim ettiği bayrağı, en iyi şekilde taşıma gayreti içindeyiz. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak için elimizden geldiğince mücadeleye devam ediyoruz, edeceğiz. Sizinle, desteğinizle ve genç meslektaşlarımızın bize verdiği güçle bunu da başaracağımıza inanıyoruz.” 

Bu yıl plaket alan 1938 - 1939 doğumlu 49 kıdemli gazeteci şöyle:

Abdurrahman Okan Çeliker, Ali Sirmen, Aydın Öztürk, Aydil Erol, Ayhan Dinç, Aykut Güven, Bekir Boran, Belma Aksun, Bora Paran, Celal Altuntaş, Cumhur Bahadır (vefat 28.05.2019), Cumhur Kılıççıoğlu, Doğan Pürsün, Doğan Atılgan, Ergüder Tırnova, Erol Aktı, Gündüz Serdengeçti, Güner Sungurtekin, Güneri Cıvaoğlu, Gürbüz Azak, Hıncal Uluç, Hikmet Aksoy, İbrahim Dinçer, İbrahim Geven, İhsan Nasır, İzzet Aygün, Mehmet Muhsin Kut, Mihail Vasiliadis, Muammer Tuncer, Mustafa Özkan, Nezih Alkış, Okşan Atasoy, Orhan Atasoy, Orhan Ayhan, Rahmi Turan, Sakarya Ulusoy, Seraceddin Zıddıoğlu, Solmaz Serdaroğlu, Taylan Sorgun, Tevfik Yener, Togay Bayatlı, Ünal Sakman, Vedat Zeydanlı, Yalçın Kamacıoğlu, Yalman Özgüner, Yaşar Özürküt, Yaşar Ayberk Temel, Yıldırım Türkarslan ve Yılmaz Dağdeviren.

Tarihi

TGC'nin kurulmasına giden yolun başlangıcı, 10 Ocak 1945 tarihidir. O tarihte Yedi Gün Dergisi ve Basımevi'nin sahibi Sedat Simavi, Türk Basın Birliği'nin İstanbul bölgesi yöneticiliğine seçildi. O döneme kadar, iktidardaki siyasal otoritenin etkisinde kalan TBB'nin sultasındaki basın kadroları, özgürlükçü bir çabaya yöneldi. Batı ülkelerinde uygulanan demokratik basın standartlarına uygun ve bağımsız bir meslek birliği (cemiyet) isteniyordu. Bu amaçla yürütülen çalışmalar, yaklaşık altı ay sürdü. 

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti 10 Haziran 1946 tarihinde Sedat Simavi (1896-1953) , Vatan Gazetesi yazarları Sadun Galip Savcı (1898-1967), Hayri Alpar (1916-1986), Tasvir Gazetesi sahibi ve başyazarı Cihat Baban (1911-1984) ile Son Telgraf Gazetesi yazarı Sait Kesler (1901-1975) tarafından kuruldu. İlk Başkanlığı Sedat Simavi seçildi. Cemiyet, 2908 Sayılı Dernekler Yasası'nın 65. maddesine ve Bakanlar Kurulu’nun 12 Haziran 1993 tarih ve 93/4563 sayılı kararına göre, isminin başına "Türkiye" sözcüğünü alarak, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti diye anılmaya başlandı. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ilk başkanlığını Sedat Simavi üstlendi. Daha sonra sırasıyla Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç, Nail Güreli, Orhan Erinç ve Turgay Olcayto sürdürdü. Halen başkanlık görevini Olcayto üstleniyor. 

(TGC)