TFF'ye yeni sezon isim önerisi

TFF'ye yeni sezon isim önerisi

27 Haziran 2019 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Bilindiği gibi Spor Toto süper ligi her sene başka bir isim adına-anısına oynanıyor.  

TFF’nin gelenekselleşen bu vefa uygulaması ilk olarak 2014-2015 sezonunda başlamıştı. Önceki yıllarda sırasıyla Süleyman Seba, Hasan Doğan, Turgay Şeren ve İlhan Cavcav gibi futbolun unutulmaz isimleri anısına oynanmıştı. 

En son geçen yılda da Süper Lig  2018-2019 Sezonu "Lefter Küçükandonyadis Sezonu" olarak belirlenmişti. 

Bu sezon TFF bakalım lige, kimin anısına, kimin adını verecek?  

Benim önerim bu yıl tek bir kişinin adının verilmesi yerine, Türk futbol tarihinin unutulmazları arasına giren, gerek futbolculukları, gerekse kişilikleri ve beyefendilikleri ile gönüllerde taht kuran iki büyük değerin adının birden verilmesinden yana. 

Yani 2019-2020 sezonu bence "Metin Oktay -Can Bartu sezonu" olarak oynatılmalı. Bu ikilinin efsane fotoğrafı hepimizin akıllarındadır. Taçsız Kral ve Sinyor... Ne kadar da güzel insanlardı...

Bilmeyenler için bir kez daha anlatalım;

Galatasaray’ın  kaptanı Metin Oktay’ın veda maçı da olan karşılaşmada, Taçsız Kral Fenerbahçe formasını giyiyor, Sinyor ise Galatasaray forması. İki kaptan o efsanevi fotoğrafa konu olan maçta, tarihte bir ilki gerçekleştirerek, ezeli rakiplerinin forması içinde ter döküyorlar.  

Başka bir deyimle "ezeli rekabeti ebedi dostluğa dönüştürerek" sadece Türkiye değil; dünya spor tarihinde de çok anlamlı bir ilke imza atıyorlar. 

Sporun ruhunda barış-dostluk ve kardeşlik olduğu düşünülürse yeni seçilen Nihat Özdemir federasyonu için bundan daha güzel bir mesaj, daha güzel bir fırsat olabilir mi? 

Hem iki camia arasında son zamanlarda artan gerilimi düşürmek, dostluğu pekiştirmek adına iyi bir fırsat olur, hem de yeni sezonda bu iki güzide insan birlikte anılmış olur. 

Her ikisini de saygı ve rahmetle anıyorum. 

Ruhları şad olsun...