'Teşekkürler İstanbul'

'Teşekkürler İstanbul'

1 Nisan 2018 Pazar  |   Günlük

1917 Devrimi'nden kaçarak 100'den fazla gemiyle istanbul'a sığınan "Beyaz Ruslar"ın öyküsünü çoğumuz duymuşuzdur.

O dönemde İstanbul'un toplumsal yaşamında önemli değişikliklere yol açan 150 bin civarındaki "Beyaz Rus"la ilgili geçmişte çok sayıda kitap yayımlandı. "Beyaz Rus" deyimi, Bolşevik Kızıl Ordu karşıtı olan "Beyaz Ordu" ile birlikte kaçan askeri veya sivil insanlar için kullanılıyor. 

Büyük yengesi İstanbul'a gelen ilk grupta yer alan yazar Jak Deleon, "Beyoğlu'nda Beyaz Ruslar" kitabında, "1917'den sonra iltica eden Rusların neredeyse tümü Beyaz Ordu subayıydı. Çarlık ordusunda subay olmak için mutlaka bir asalet unvanına sahip olmak gerekirdi. Bu yüzden 70 yıl öncesinin İstanbul'u; 'Baron-Albay', 'Kont- General' ve 'Grand Dük'ten geçilmiyordu"diye yazıyor.

İşte, o insanların İstanbul'a ayak basmasından yaklaşık 100 yıl sonra, Rusya'da Marina Sığırcı'nın yazdığı "Teşekkürler İstanbul! Türkiye'deki Beyaz Rusların İzinde" araştırma- inceleme kitabı yayımlandı.

Rusça çıkan kitap, 1917 Bolşevik Devrimi'nden sonra Rusya'yı terketmek zorunda kalıp, hayatlarını Türkiye'de geçiren insanların kaderlerine adanmış.

Şimdilik sadece Rusya'da yayımlanan toplam 304 sayfalık kitapta ayrıca çok sayıda renkli ve siyah beyaz fotoğraf yer alıyor.

Türk vatandaşı bir Rus olan Sığırcı, "Bu kitap, 100 yıllık bir dönemi kapsayacak şekilde yaşanan olayları, kaderin bir cilvesiyle 2. anavatanları İstanbul ve Türkiye'deki diğer mekanlar olan insanların ve onların evlatlarının gözünden anlatıyor.  Anlatılanlar, İstanbul'un büyük bir mülteci hücumu ile dolmaya başladığı dönemden başlıyor ve kalmaya karar veren kişilerin yaşadığı dönemleri kapsıyor"dedi. 

Sığırcı ayrıca, "Kitapta hangi konular anlatılırsa anlatılsın , insanların kaderleri hep en ön planda tutuldu. Okurlar, Beyaz Rusların aile yaşantıları ile yabancı bir ülkedeki yaşamlarını , dinsel ve milli bayramlarını kutlamalarını ve geleneklerini nasıl  sürdürdüklerini öğrenme olanağı bulacak" diye konuştu.