Tesadüfle açıklanamayacak olaylar

Tesadüfle açıklanamayacak olaylar

31 Mayıs 2019 Cuma  |   Köşe Yazıları

Türkiye ile Rusya arasında son günlerde hızlı bir diplomatik trafik sürüyor ve “tesadüf” denilemeyecek bazı gelişmeler yaşanıyor. 

Şu anda iki ülkenin gündemindeki başlıca konular, teslim tarihi giderek yaklaşan Rus S-400 füzeleri ve İdlib’deki son durum. 

Resmi açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Perşembe akşamı yapılan telefon görüşmesinde öncelikle İdlib’le ilgili gelişmeler ele alındı. Kremlin’in, iki liderin savunma alanında iş birliği konularına da değindiği açıklamasını ise S-400’lerin de konuşulması olarak yorumlamak mümkün. 

Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov’un Cuma günü (bugün) yaptığı açıklamalarda iki konuya vurgu yapması bu değerlendirmeyi haklı çıkarıyor. Peskov Soçi Mutabakatı gereği Suriye’nin İdlib bölgesinde ateşkesin sağlanmasının Türkiye'nin sorumluluğunda bulunduğunu söyledi. Peskov ayrıca, S-400’lerin teslimatının erteleneceği iddialarını bir kez daha yalanladı ve Türk tarafının bunu defalarca teyit ettiğini hatırlattı. 

Ankara-Moskova arasında yukarıdaki iki konuyla ilk anda bağlantılı gözükmeyen bir gelişme daha yaşanıyor: Rusya’nın tarım zararlıları içerdiği gerekçesiyle Türk sebze ve meyve ürünlerini iade etmesi olayları artıyor. 

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin’in son açıklaması, bu konunun aslında siyasi bir içeriği de bulunabileceğini düşündürüyor. 

Oreşkin Özbekistan ziyareti sırasında şu ilginç açıklamayı yaptı: 

“Rus tüketicilerin de sevdiği kaliteli Özbek sebze ve meyvelerinden daha çok ihraç etmek istiyoruz. Bu ürünlerin teslimatında çağdaş mekanizmalar yaratılması hem gecikmeleri önleyecek hem Rus piyasasında fiyatların düşmesini hem de Türkiye gibi ülkelerin pazardan dışlanmasını sağlayacak. Özbek ürünleri Rus pazarında Türk ürünleriyle başarıyla rekabet edebilir. Ben şahsen Özbek domatesini Türk domatesine tercih ediyorum.” 

Bu konulara Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı Doğal Gaz Boru Hattı ile ilgili kamuoyuna fazla yansımayan sıkıntıları da eklemek gerekiyor. 

Böylece, bütün bunları alt alta topladığımızda bağımsız görünen bütün konuların birbiriyle bağlantılı olduğu ve iki ülke arasında çetin bir pazarlığın sürdüğü ve Rusya’nın Türkiye’ye baskı yapmaya çalıştığı sonucunu çıkarmak mümkün. Pazarlığın özünde İdlib olsa da, Akkuyu, Türk Akımı ve belki de iki ülkenin S-400’lerle ilgili kamuoyuna henüz yansımayan unsurların da bulunduğu varsayılabilir.

İlgili haberin linki: http://medyagunlugu.com/haber/rusya-neden-iade-ediyor-45291