Temizlik zamanı

Temizlik zamanı

3 Eylül 2018 Pazartesi  |   Mentor

Fenerbahçe'nin oynadığı futbolu beğenmiyorum ama endişem bu değil, daha da büyük bir endişem var: Deplasmandaki Benfica maçından, hatta Feyenord maçından bu yana oyun olarak hep geriye gidiyoruz...

Ancak bu endişemi giderecek düşünceler de geliyor aklıma, şöyle; mevcut kadronun alabileceği en iyi sonuç Benfica'ya Şampiyonlar Ligi ön elemesinde 1-0 ve 1-1'lik skorlarla elenmek gibi görünüyor. Daha önceki teknik ekip daha ileriye gitmeyi başaramamış, ayrıca bu kadro ve düzenle ligde de ikincilikten öteye geçemiyorsun; oysa Fenerbahçe daha fazlasını arzu ediyor.

Bunun için de mevcut düzeni ve kadroyu değiştirmek gerekiyor ki Cocu da bunu yapıyor. Her yeni oyuncu ve takım kurgusu risk çünkü takım oyunlarında sadece bir dişlinin işlemesi yetmiyor, bütün dişlilerin birbiri ile uyumlu olarak çalışması gerekiyor. 11 yeni transferi olan ve bazılarının ciddi maç ve antrenman eksiği olan takıma ve hocasına şans tanımak gerekir. 

Ama illa bir suçlu aramamız gerekiyorsa onu geçmişte bulmak hiç zor değil. 621 milyon euro borç, 18 kişilik kadroya giremeyen yılda 3.5 milyon euro alan yaşlı yıldızlar ve sahada 15. dakikadan sonra yürüyen 4 milyon euro yıllık ücretli kocaman bir enkaz.

Cocu'dan bugüne kadar performans göremedim, eleştirilerin çoğu da haklı; özellikle son maçta Reyes'le başlaması, sürekli top kaybeden ama üretken olamayan Valbuena'ya uzun süre katlanması, Ayew her topu ezerken görmezden gelmesi ve 20. dakikadan sonra orta saha tamamen düşmüş iken oyuna müdahale edememesi ve bunları görememiş olması büyük skandaldı. Ayrıca Ekici'yi oyundan almak ve orta sahası oyundan tamamen düşmüş bir takıma üçüncü santraforu falan almak oldukça acemice hareketlerdi ancak insanoğlu böyledir, bazen baskı insanı bozar. Bunun en iyi çözümü zamandır bence, Cocu için en az bir sezon sabretmeden yapılacak eleştiriler peşin hüküm.

Ama benim bir eleştirim daha var:

Hem teknik kadrodan hem profesyonel kadrodan hem de futbol takımından eskinin karanlığını taşıyan kim varsa derhal uzaklaştırılmalı, niye yapılmıyor ki anlayamıyorum, daha fazla zarar vermelerini mi bekliyoruz?

Yine çürümüş alışkanlıklar gündemde, QTM'de haber fısıldadıkları muhabirlere fısıldananlar karşılığı yaptırılan Comolli'yi küçük düşürecek haberler vs. eskinin karanlık çarkları dönüyor. Elbette asıl hedef Comolli falan değil, hedef Ali Koç onu sırtından vurup Fenerbahçe'nin kanını emmeye devam etme arzusunun planlaştırılmış hali yaşananlar.

Sadece biat ve yandaşlığa prim veren köhne bir sistemin ne futbolcusuna ne profesyoneline ne şoförüne ne teknik adamına ne de kapıdaki görevlisine güveniyorum.

Bu kulübü son hücresine kadar yeniden Fenerbahçe diyerek temizlemezsek, görünen o ki hiçbir şey değişmeyecek...