Telkin değil taktiksel bilgi

Telkin değil taktiksel bilgi

12 Aralık 2019 Perşembe  |   Günlük

Galatasaray Avrupa kupalarına tatsız bir yenilgiyle veda ederken son 5 maçında yokları oynayan temsilcimiz bu deplasmanda da olmayan oyun sistemini değiştiremedi.  

Genel olarak tamamen Paris kontrolünde geçen bir ilk yarı vardı. Hücum anlamında 90 dakika sonunda maçı isabetli orta dahi yapamadan tamamlayan Galatasaray için söylenecek bir sözün olmaması içler acısı.   

Rotasyonlu bir kadro tercihi yapan Thomas Tuchel’e maçı koparmak için beş dakikalık tempo yetti. Hücumda o kadar hareketlilerdi ki, futbolun doğruları klişesinin vücut bulmuş hali gibiydiler. Maça sağda Belhanda, solda Ömer ve ileri uçta Emre Mor ile başlayan Terim, Nzonzi ile savunma derinliğini sağlamak isterken maça 3-4-2-1 gibi bir dizilişle başladı. Daha sonra Belhanda'yı ileri atıp sağda Emre Solda Ömer ile oynadı. Ancak hücumda etki konusunda vasatın altında kaldı.  

Sonuç olarak Madrid deplasmanının kopyası oldu. Fatih hocanın her maç sonunda ‘’Galatasaray yenilse de mücadele eder’’ açıklamasını yapmasına rağmen oynanan oyunda hiçbir değişiklik göremiyoruz. Şampiyonlar Ligi çok farklı bir platform, eğer burada maç kazanmak istiyorsanız cesaretlendirici telkinlerden daha çok taktiksel bilgiye ihtiyacınız var. Galatasaray’ın vizyonu her zaman Avrupa arenasında bir önceki başarısının üstüne çıkmaktır. Son iki seneye baktığımızda elinde kendi kadrosu olmadan şampiyonluğa ulaşan bir teknik adam vardı. Bu sezon başında istediği her transfer yapılmasına rağmen, hiçbir varlık gösteremeyen bir takım görüyoruz.  

Hoca beklenenin çok ama çok altında kaldı; her ne kadar ısrarla ocak ayını işaret etse de bu takımın 90 dakika boyunca isabetli şut dahi çekememesi transferle geçebilecek bir durum değil. Galatasaray her ne kadar Avrupa arenasına veda etmiş olsa da lig maçlarında da aynı sıkıntıları yaşayacak. Bu noktada oyuncular dışında teknik kadronun da gözden geçirilmesi gerek.

Bülent Kaan Köse