Tele1’e destek kampanyası

Tele1’e destek kampanyası

27 Mart 2020 Cuma  |   Günlük

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ceza verilen Tele1 kanalına destek amacıyla Twitter’da kampanya başlatıldı. 

#Tele1TVHalkınSesidir etiketiyle yapılan paylaşımlarda RTÜK'ün muhalif kanallara ceza vermesi protesto ediliyor.

Kurul, TELE 1’de yayınlanan “Kulis” ve Habertürk’te yayınlanan “Para Gündem” programlarında, virüs salgınına ilişkin, “hiçbir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması” nedeniyle de her iki yayın kuruluşuna idari yaptırım uygulama kararı almıştı. 

Tele1’in haberine göre, RTÜK toplantısında, televizyonlardan verilen uzaktan eğitim derslerinde başörtülü öğretmeni eleştiren Can Ataklı’nın yayınlarından dolayı da programın yayımlandığı kanala ceza kesildi. 

Toplantıda, Ataklı’nın “Gün Başlıyor” programında, derslerde başörtülü öğretmenlerin yer almasını “çok yanlış ve facia” olarak nitelemesi, ilgili yasanın “Yayın hizmetleri… Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” ilkesine aykırı bulunarak, Tele 1’e en üst limitten idari yaptırım ve 5 kez program durdurma cezası verildi. 

Tele1’e farklı bir ceza da Ataklı’nın başka bir yayınından dolayı uygulandı. 

RTÜK tarafından programında Harp Okulu’nda gerçekleştirilen bir töreni yorumlayan Ataklı’nın “yanlış bilgiler vererek, argo sözcükler kullanmak suretiyle rütbeli askerleri ve kurumları eleştiri sınırları ötesinde aşağılayan ifadeler” kullandığı belirtilerek yaptırım uygulandı. 

Ayrıca, Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunduğu “Medya Mahallesi” programında kullanılan “koronavirüs salgınının sorumlusunun 3. havalimanı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu” ve “salgından etkilenenlerin AK Parti seçmeni olduğu” iddiaları, Üst Kurul tarafından “ayrımcılık” ile “gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal” olarak değerlendirildi. İlgili yayın nedeniyle Halk TV’ye üst limitten idari yaptırım kararı alındı.