Tehdit değil umut

Tehdit değil umut

10 Ekim 2019 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Yakın bir gelecekte yaşlanmanın  önüne geçilebilir mi? 

Kanser olacağınızı seneler öncesinden öğrenmek ister misiniz? 

Gelecekte ameliyatınızı bir robotun yapmasına hazır mısınız? 

Gelecekte sağlıklı gıdaya nasıl ulaşabiliriz? Peki, ne yiyeceğiz? 

İşte bu soruların yanıtları 16 Ekim 2019 Çarşamba günü İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda düzenlenecek olan AVRASYA SAĞLIK 4.0 ZİRVESİ’NDE aranacak. 

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD) tarafından düzenlenen ve Türkiye’de bir “ilk” olan  AVRASYA SAĞLIK 4.0 Zirvesi, sağlık çalışanları ile birlikte, gıda ve beslenme uzmanlarını, teknoloji devrimini yakından izleyen sanayicileri, hastane yöneticilerini, psikologları, Tıp öğrencilerini ve halkı bir araya getirmeyi hedeflemektedir. 

Sağlık 4.0 nedir? 

Endüstri 4.0 devriminin izdüşümü olarak kabul edilen Sağlık 4.0, e-sağlık, teletıp, mobil sağlık, dijital hastane, robotik sağlık, büyük veri ve yapay zeka gibi uygulamaların sağlık hizmetlerinde kullanılması anlamına gelmektedir.  

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre bütün dünya ülkelerinde 60 yaşın üstündeki nüfus, daha uzun süreli yaşam beklentileri ve azalan doğurganlık nedeniyle diğer yaş gruplarına göre daha hızlı artmaktadır. Bir başka deyişle, insan ömrü uzamaktadır. İnsan ömrü uzarken fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden iyi kalabilmek çok önemlidir. Yeni teknolojilerin hedefi, tek başına insanın yaşadığı süreyi uzatmak değil, aynı zamanda kaliteli yaşamasına da destek olmaktır. 

Yeni teknolojiler, insanları kendi sağlıkları konusunda daha bilinçli hale getirirken, sağlık alanında önemli kaynak tasarrufu ve maliyet avantajı da yaratabilir.  

Zirvenin amacı 

Tıp, bilişim ve iş dünyasını bir araya getirmek.  

Endüstri 4:0 alanındaki son gelişmeleri ve Sağlık 4:0 ile ilgili olarak nelerin yaşanmakta olduğunu kavramak. 

Sağlık 4:0 devrimi ile birlikte bizleri nelerin beklediğini öngörmek. 

Sağlık 4:0 devrimi konusunda toplumda duyarlılık oluşturmak. 

Kimler var? 

ABD California Eyaleti’nden Dr. Jeffrey Arnold’un “Gelecek ve Sağlık” sunumu ile başlayacak olan Zirve’de, Sovyetler Birliği’nde Volvo AR GE biriminde sorumlu olarak yıllarca çalışmış olan Onur Ölçüm de “ Öngörü” başlıklı sunumunu yapacak. 

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Prof. Dr. Gaye Usluer, gelecekte bizleri hangi hastalıkların beklediğini anlatacak. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi olan Ayfer Öktem de bundan 6 yıl sonra, tıp doktoru unvanı aldığında nasıl bir tıp dünyası ile karşılaşacağını ve beklentilerini paylaşacak. 

Programda ayrıca Prof. Dr. İsa Durmaz, Sait Ada, Recep  Akdur gibi deneyimli hekimlerin yanı sıra Mehmet Aktaş gibi üretim sektöründe çok önemli yere sahip olan isimler konuşmacı olarak yer alacak. 

Peki tüm bu hızlı değişime nasıl ayak uydurabiliriz? Gelecekte sağlıklı gıdaya ulaşabilmek mümkün mü? Teknoloji ve hızlı dijitalleşme insan sağlığına yarar sağlayabilir mi? 

16 Ekim Çarşamba günü, tüm bu soruların yanıtlarını dünya çapındaki uzmanlardan öğrenebileceğiz.