Tecavüz suçu, medya ve futbol

Tecavüz suçu, medya ve futbol

28 Ocak 2019 Pazartesi  |   Kötü

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Türkiye'de oynayan Brezilyalı Robinho hakkındaki suçlamaların medyada yer almamasını şöyle eleştirdi:

"Brezilyalı ünlü futbolcu Robinho, geçen yıl Sivasspor’a transfer olduğunda İtalya’da bir kadına tecavüz suçundan 9 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği hatırlatılmıştı. 

Olay, Robinho’nun İtalya’nın Milan kulübünde oynadığı dönemde, 22 Ocak 2013 tarihinde Milano’daki bir gece kulübünde meydana gelmişti. Robinho, Arnavut uyruklu bir kadına tecavüz eden altı kişiden biri olduğu iddiasıyla yargılanıp mahkûm olmuştu. Cezayla ilgili temyiz süreci devam ederken İtalya’dan ayrılıp Brezilya’nın Atletico Mineiro takımına geçmişti. 

Bu yüzden Sivasspor, sözleşmesine cezasının kesinleşmesi halinde anlaşmanın feshedileceği maddesi koymuştu. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği de Sivasspor’a tepki göstermiş, “Tecavüzden hüküm giymiş bir sporcunun transfer edilmesi en basitinden suçu meşrulaştırmaktır” açıklaması yapmıştı. 

Robinho hakkındaki bu bilgi ve tepkiler, Sivasspor’un transfer haberiyle birlikte geçen yıl medyada yer aldı. Hürriyet’te basılı gazetedeki haberlerde yoktu ama internette yayımlandı. 

Ünlü futbolcu, bu yıl da Sivasspor’dan Başakşehir’e transfer oldu. Fakat 6 Ocak’ta yayımlanan transfer haberlerinde –Oda TV dışında- tecavüz cezasıyla ilgili tek satır bilgi yoktu. Sözleşme töreninde ve sonraki söyleşilerde Robinho’ya tecavüzden mahkûm olmasıyla ilgili soru bile sorulmamış, bu mesele yok sayılmıştı. 

Hürriyet’in yanı sıra diğer gazeteleri de taradım. Sözcü, Cumhuriyet, Milliyet, Star, Birgün ve Yeni Şafak’taki Robinho transferi haberlerinde de tecavüz mahkûmiyetine hiç değinilmemişti. Hatta Akşam gazetesinde markası da verilerek “Robinho’nun giydiği elbisenin beğenildiği” bile yazılmış ama tecavüz meselesine girilmemişti."

Yazının devamını okumak için tıklayın