Tartışma yaratan fotoğraf

Tartışma yaratan fotoğraf

4 Kasım 2018 Pazar  |   Günlük

Geçen hafta kapatılmasına karar verilen Vatan Gazetesi'nin Ekonomi Müdürü Ercan İnan'ın Instagram'da paylaştığı bir fotoğraf tartışma yarattı.

İnan bir teknede çekilen fotoğrafı, "Bugün yazı toplantısı yok yeni ufuklara yelken açmak var..." diye paylaştı.

Uzun süre Vatan'da köşe yazarlığı yapan gazeteci Mustafa Mutlu fotoğrafa tepki göstererek Instagram hesabında şunları yazdı:

"Bu fotoğraftakiler soldan sağa iki gün önce kapanan ve 87 kişiyi işsiz bırakan Vatan gazetesinin Genel Yayın Koordinatörü Tayfun Hopalı, Genel Yayın Müdürü İsmail Yuvacan, Ekonomi Müdürü Ercan İnan ve yönetici Güney Öztürk. Bir zamanlar muhalif medyanın yıkılmaz kalesi olan Vatan gazetesini Erdoğan Demirören'in patronluğunda yandaş gazeteye çeviren ve sonunda kapısına kilit vuran bu ekip, görevlerini başarıyla yerine getirmiş olmaktan dolayı o kadar mutlu ki şimdi Instagram'da fotoğraf paylaşıp yeni ufuklara yelken açmaktan söz edebiliyor. İsmail Yuvacan'ın veda yazısında patronlarına övgü düzmesi de gösteriyor ki bu ekibin işi garanti... İyi de diğer 83 kişi ne olacak? Acaba onlar da bugün ellerinde viskiyle tekne turuna mı çıktı? Yoksa hepsi büyük bir endişeyle gelecek korkusu mu yaşıyor? Türk medya tarihi bu fotoğrafı asla unutmayacak. Bugün direnenler ve işsiz kalanlar onurlarıyla sonsuza kadar yaşayacak; ama para ya da iş garantisi uğruna meslek onurlarını satanlar elbette tarihin yargıçlarına hesap verecek."

Karşı açıklama

Söz konusu dört gazeteci Medyaradar'a aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Mustafa Mutlu dün tek bir fotoğraf karesine, o kareye yansıyan tek bir ana bakarak karakter suikastına girişmiş.

Kendisine yakışanı yapmış... Diyor ki, özetle, 'Biz patronla anlaşmışız, iş garantisi almışız, para almışız, gazeteyi kapattırmışız. İşsiz bıraktığımız arkadaşlarımızdan utanmadan kutlama yapıyormuşuz. Bu fotoğrafı medya dünyası unutmayacakmış...'

O fotoğraf karesindeki herkes 1 Kasım'da gazetemizin kapatılmasıyla işsiz kalmıştır. Patronla anlaştığımız, iş garantisi aldığımız külliyen yalandır. Hele para aldığımızı ve kutlama yaptığımızı söylemek en hafif tabiriyle alçaklıktır.

25 yıldır omuz omuza çalışan dört 'işsiz' arkadaş, 25 yıldır ilk kez bir Pazar günü gazete dışında buluşabilmiş, iş stresinden ve sorumluluğundan uzak, bir arada vakit geçirmiştir. O kare olsa olsa 25 yıldır bir türlü yapılamayan, birlikte olunamayan bir anın yansımasıdır, o kadar.

Bu karenin altını yalan ve iftiralarla dolduran başta Mustafa Mutlu olmak üzere, bu karakter suikastında yer alan tüm internet siteleri hakkında yasal süreç başlatıyoruz."