Tarihi sokaktaki Türk elçiliği

Tarihi sokaktaki Türk elçiliği

20 Ocak 2018 Cumartesi  |   MG Özel

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nin de bulunduğu 7. Rostovskiy Pereulok (ara sokak) Moskova'nın ünlü tarihi sokaklarından biri.

Moskova'nın merkezinde Hamovniki bölgesinde bulunan sokağın eski adı Bolşoy Blagoşenski. 1413 yılında sokakta Rostov bölgesi Ortodoks kilisesi papazları için kilise inşa etmiş, 1685 yılında çıkan yangın sonucunda bina hasar görmüş, aynı yıl kilise tekrar inşa edilmiş, sonunda 1950'lı yıllarda Sovyet yönetimi tarafından tamamen yıkılmış. 20.yüzyılın başlarında sokağın adının Rostovskiy olarak değiştirildiği biliniyor. Rostovski sözünün eskiden semtte yerleşen Rostovlu papazlarla ilgili olduğu iddia ediliyor. Halk arasında da semtin Rostovskiy olarak biliniyor.

1993 yılında Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği sokağın 12 numaralı adresine taşındı. Eskiden elçiliğin bulunduğu binayı 1913 yılnda Rus mimar Osip Şişkovski yapmıştı. O zamanlar bina "Dohodnıy Dom" olarak (gelir getiren çok konutlu bina anlamında) biliniyordu. Bina 1992 yılında Türkiye elçiliği için yeniden yapıldı. 

Elçiliğin karşısındaki 15 numaralı binayı 1918-22 yıllarında 1917 Bolşevik Devrimi lideri ve SSCB kurucusu Vladimir Lenin'in sık sık ziyaret ettiği biliniyor. Binada ünlü Rus ve Sovyet bilimadamı Prof. Dr. Vyaçeslav Levitski yaşıyordu. Lenin, Levitski'yi ziyaret ederek devletle ilgili ve bilimsel konularını görüşüyordu. 17 numaralı binada Dekabrist (1825 yılında Çarlık Rusyası'nda ayaklanan askerler) Mihail Bestujev yaşamıştı. 

21 numaralı binada ise Alfyorova Özel Bayan Liseyi faaliyet gösteriyordu. Şimdi aynı binada ünlü Hamovniki Mahkemesi bulunuyor. 

Sokağın ana özelliklerinden biri Muhina Gora (Dağ) yükseklik alanında bulunması. Rostovskiy, Moskova nehrine açılan geniş manzarası nedeniye günümüzde de sevilen ve tercih edilen semtler arasında yer alıyor.  

Moskova'daki Türk Büyükelçiliği (aşağıda)

Fuad Seferov