Tarihe geçen fotoğraf

Tarihe geçen fotoğraf

25 Aralık 2018 Salı  |   Günlük

İki sanatçı, Metin Akpınar (77) ve Müjdat Gezen'in (75) Anadolu Adliye Sarayı'nda ifade vermeden önce çekilen bu fotoğraf karesi tarihe geçti... Akpınar ve Gezen, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı...

Savcılığın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"... Bu soruşturma kapsamında 23 Aralık 2018 tarihinde Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılarak şüphelilerin savunmaları alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımızda hazır edilmeleri yönünde talimat verilmiştir. Sunulan bilirkişi raporunda yer alan konuşmalar değerlendirilerek şüpheli Müjdat Gezen hakkında "Cumhurbaşkanına Hakaret" (TCK m.299), şüpheli Metin Akpınar hakkında ise "Halkı T.C. Hükümetine Karşı Silahlı İsyana Tahrik" (TCK m.313/1) "Cumhurbaşkanına Hakaret "(TCK m.299), "Halkın Bir Kesimini Aşağılama" (TCK m.216/2) ve "Suçu ve Suçluyu Övme" (TCK m.215) suçlarından adli işlem yapılmıştır. 24 Aralık 2018 günü saat 11.00 civarında adliyemizde hazır olup ifadeleri alınan şüphelilerden Müjdat Gezen, "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçundan, Metin Akpınar ise "Halkı T.C. Hükümetine Karşı Silahlı İsyana Tahrik ve Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlarından adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmiş, her iki şüpheli hakkında "yurt dışına çıkışı yasaklanmak" ve "Haftada bir gün karakola imza vermek" suretiyle adli kontrol kararı verilmiştir." 

Sosyal medyada çok paylaşılan fotoğrafı ise CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş'ın çektiği ortaya çıktı...

Yarkadaş konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Meslek hayatımın en zor günlerinden biriydi...Bizi hep güldürmek için çabalayan Metin Akpınar ile Müjdat Gezen'in fotoğrafını çekerken çok üzüldüm. Metin Abi'nin elindeki tostu ve yüzündeki ifadeyi hiç unutmayacağım..."