Suriye'de Türk fakültesi

Suriye'de Türk fakültesi

5 Ekim 2019 Cumartesi  |   Günlük

Gaziantep Üniversitesi, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Suriye’de üç farklı şehirde üç fakülte kuracak.

Suriye’de açılması planlanan fakülteler, El Bab’da İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi, Azez’de İslami İlimler (İlahiyat) Fakültesi, Afrin’de ise eğitim fakültesi olarak açıklandı. 

Gaziantep Üniversitesi 2018’in Nisan ayında, Suriye’nin Cerablus şehrinde Meslek Yüksekokulu açmıştı. Cerablus’da açılan Meslek Yüksekokulu, Bakanlar Kurulu kararıyla ve YÖK’ün desteğiyle Türkiye’nin yurt dışında açtığı tek meslek yüksekokulu olma özelliğini taşıyor.  

Gaziantep Üniversitesi, konuyla ilgili olarak “Gaziantep Üniversitesi’nden Suriye’de dünyaya örnek olacak bir proje daha” başlıklı bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada; Gaziantep Üniversitesi’nin Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde eğitim veren Türkiye’nin tek üniversitesi olma özelliği öne çıkarıldı. Ayrıca açıklamada eğitimin 7 Ekim’de başlayacağı duyuruldu. 

Medyascope’a kararı değerlendiren medyagunlugu.com yazarı Aydın Sezer; Türk hukukuna göre sınır ötesi bir bölgede fakülte açılmasının açıkça egemenlik ihlali olduğunu düşündüğünü söyledi. Resmi Gazete’de kaynak gösterilen maddelerin fakülte açmak için hukuki zemin oluşturmadığını da söyleyen Sezer şöyle konuştu:

“Gerçi hukuki açıdan onun da bir geçerliliğinin olmadığını söyleyebiliriz ama Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında yüksek öğrenim alanında işbirliği anlaşmasının onaylanması söz konusu, 3 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararla. Burada da iki ülke yükseköğretim kurumları arasındaki, işbirliği yapılmasının önü açılıyor. Ayrıca spesifik olarak şöyle bir madde var -dördüncü madde- birbirlerinin yükseköğretim kurumlarında Türk Dili ve Edebiyatı ve Arap Dili ve Edebiyatı’nın öğretilmesine yönelik bölümler kuracaklardır deniliyor. Bu da inisiyatifi her iki ülkenin kendi üniversitelerine bırakıyor.” 

(Medyascope.tv)

Yazının orijinalini okumak için tıklayın