Süper Lig'in efsaneleri

Süper Lig'in efsaneleri

6 Temmuz 2018 Cuma  |   Köşe Yazıları

Süper Lig'i süper yapan efsaneler...

Bir zamanlar Türkiye Ulusal 1.Ligi ya da şimdiki adıyla Süper lig köklü mazisi ve taraftarı olan şehir ve semt takımlarından oluşuyordu.

Sakaryaspor, Kocaelispor, Eskişehirspor, Zonguldakspor, Altay Spor, Karşıyaka Spor gibi müzesinin ışıklı raflarında Süper Lig kupası olmayan ama en karanlık günlerinde arkasında hep taraftarı olan bu takımlar maalesef adı süper olan ligimizde önümüzdeki futbol sezonunda da yoklar. Bu efsane kulüplerin olmadığı bir ligde meydan Başakşehir gibi mazisi ve taraftarı olmayan belediye takımına kaldı.

Efsaneler ne durumda?

Altay

1914'te kurulan İzmir temsilcisi 1967  ve 1980 yılında kazandığı Federasyon kupalarıyla Türk futboluna adını 'Büyük Altay' olarak yazdırmıştır. Süper Lig'de 41 sezon mücadele edip inişli çıkışlı bir grafik sergiledi.(1959-1983,1984-1990,1991-2000,2002-2003).Bu sezon  2.lig beyaz grupta mücadele eden  siyah-beyazlılar normal sezonu lider bitirdi, şampiyon oldu ve 1.Lig'de mücadele etmeye hak kazandı.

Zonguldakspor 

1966 yılında kurulan batı karadeniz'in madenci takımı Zonguldakspor 14 yıl (1974-1988) boyunca oynadığı Süper Lig'de dört büyüklerin deplasmanda çekindiği bir takım olarak tarihe geçti.1979-1980 sezonunda süper ligi üçüncü sırada tamamlayarak tarihindeki en iyi derecesini elde etti. Amatör liglere kadar düşen Zonguldakspor maddi sebeplerden dolayı kapatılıp şehrin bir diğer amatör takımı olan Dilaverspor'un ismi Zonguldak Kömürspor olarak değiştirilip armasıyla ve kırmızı-lacivert renkleriyle Zonguldakspor'un devamı niteliğinde  bir kulüp olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu sezon 2.Lig'de mücadele ediyor.

Kocaelispor 

Kocaelispor'un kuruluşu 1966'ya dayanıyor. Bir zamanlar Süper Lig'de fırtınalar estiren, dört büyüklere kök söktüren öte yandan 1997 ve 2002 yıllarında kazandığı Türkiye kupası ile tarihe geçen Körfez ekibi eski günlerini özlüyor. Yeşil-siyahlı kulüp cefakar bir taraftara sahip. Takımı 3.Lig'de mücadele etmesine rağmen taraftarı sahipsiz bırakmıyor.

Sakaryaspor

1965 yılında kurulan yeşil-siyahlılar uzun yıllar süper ligin önemli takımlarından biri haline geldi. 1988 senesinde kazandığı Federasyon kupasıyla Türk futboluna kendini ispatlamış ve önemli futbolcular kazandırmıştır. Ateşli bir taraftara sahip Sakaryaspor evinde oynadığı maçlarda seyirci desteğini arkasına alarak taraftar sahada adeta 12.adam görevini üstleniyor. Bu sezon 2.Lig'de mücadele ediyor.

Karşıyaka

1912 yılında kurulan İzmir'in güzide bir kulübü olan Karşıyaka Spor Kulübü, ezeli rakibi Göztepe ile olan rekabeti ile futbolumuza renk katmıştır.

Yeşil-kırmızılılar 1959'da Milli Lig adıyla başlayan Süper Lig'de ilk 6 sezonda kesintisiz yer alarak, en son 1995-1996'da Süper Lig'de bulundu.Bu sezon TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta mücadele eden Karşıyaka, 6 puan cezası aldığı lige tutunamadı ve 3. Lig'e düştü.

Eskişehirspor

1965'te kurulan Eskişehirspor 1'er kez Türkiye kupası ile Cumhurbaşkanlığı kupası ve 3 kez Başbakanlık kupasını kazanarak Türk futboluna damgasını vurmuştur. Ülkemizi Avrupa kupalarında temsil etmiş Anadolu kulüplerindendir. Bando EsEs taraftar grubuyla futbolumuza renk katmıştır. Bu sezon da 1.Lig'de mücadele edecek Eskişehirspor'un taraftarları eski günlerine dönmek istiyor.

Türk futbolunun güzide kulüpleri maalesef alt liglerde sürünüyor. Bir futbolsever olarak, Süper Lig'i süper yapan bu efsane kulüpleri tekrar Süper Lig'de görmek en büyük temennim...