Star ve Güneş'e kapama kararı

Star ve Güneş'e kapama kararı

30 Aralık 2019 Pazartesi  |   Günlük

Son dönemde ekonomik olarak sıkıntılı bir süreç yaşayan TürkMedya’da iki gazetenin birden kapısına kilit vuruldu. 

Star gazetesi salı günü yayımlanan son baskısında kapanma kararını, "Kağıda veda ediyoruz... Artık 24 saat sizinleyiz" başlığıyla duyurdu ve yayın hayatına bundan sonra internette devam edeceğini belirtti. Güneş de, "Yazılı basın serüvenine yeni bir solukla devam edeceği" açıklamasında bulundu.

Star, Akşam ve Güneş gazeteleriyle 24 TV ile 360 TV'yi bünyesinde bulunduran TürkMedya'da yerel seçimler sonrası kriz patlak vermişti. 
 

 

Krizin ardından birçok isimle yollar ayrılırken Star Matbaası ve Akşam Life eki kapanmıştı. 

Ve pazartesi günü beklenen gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi arkadaşı Hasan Yeşildağ'ın sahibi olduğu gazetelerin yönetimi çalışanlara Star ve Güneş'in kapandığını resmen tebliğ etti. 

Güneş gazetesinin Akşam Gazetesi içerisinde 4 sayfa ek olarak yer almaya devam edeceği öğrenildi.

Şüpheli tiraj

Gazeteci Fehmi Koru, söz konusu iki gazetenin tirajıyla ilgili olarak şunları yazdı:

"Dağıtım şirketinin sürekli açıkladığı resmi satış raporlarında kapatılma kararı alındığı söylenen gazetelerin durumu bu gerekçeyi doğrulamıyor. 

Üşenmedim, son birkaç ayın raporlarını inceledim; Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin satışları sürekli 100 binin üzerinde gözüküyor. 

Hatta kapatılacağı duyurulan Güneş gazetesinin ek yapılacağı söylenen Akşam gazetesinden daha fazla sattığı da görülüyor. 

Gazete satışlarının 16-22 Aralık 2019 resmi raporundan ilgili rakamlarına birlikte bakalım: 

Güneş  102.359 

Akşam 101.656 

Star      101.116 

Daha da garibi, Güneş’in bir önceki haftaya göre satış rakamı 102.316 imiş; yani son hafta satışı artmış bile. Bir önceki hafta satış rakamı 100.614 iken son hafta 101.116 sattığı görülen Star’ın durumu da öyle. 

Rapor yalan mı söylüyor yoksa? Rakamlar çarpıtılmış olabilir mi?"

 

(Medyaradar, Medya Günlüğü)