Sputnik yöneticisine gözaltı

Sputnik yöneticisine gözaltı

1 Mart 2020 Pazar  |   Günlük

Rusya haber ajansı Sputnik'in İngilizce servisinde, "Çalıntı eyalet: Hatay 80 yıl önce neden Fransa tarafından Türkiye'ye verildi" başlıklı haberin ardından ajansın Türkiye yöneticisi Mahir Boztepe ve üç çalışan bir süre gözaltına alındı, ardından serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu haber nedeniyle soruşturma başlattı. 

İstanbul'da gözaltına alınan Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Boztepe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü, bir süre sonra bırakıldı. Ankara'da gözaltına alınan üç Sputnik Türkiye çalışanı da ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Ayrıca polis, ajansın İstanbul ofisinde arama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuşarak Sputnik Türkiye ile ilgili durumun çözüme kavuşturulmasını ve gazetecilerin güvenliklerinin sağlanmasını talep etti.

Anadolu Ajansı'na göre, Boztepe hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, TCK'nın 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçunu düzenleyen 301. maddesi ile 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçunu düzenleyen 302. maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı.

Boztepe bırakılmasının ardından şunları söyledi:

"Sputnik Türkçe’ye ait olmayan, içeriğine katkı sağlamadığımız, katılmadığımız ve sitemizde yer vermediğimiz bir haber nedeniyle suçlandık, hedef gösterildik. Daha zor günlerimiz oldu, bunu da aşarız. Hatay, Türkiye toprağı ve ilelebet öyle kalacak. Bu tartışmaya açık bir konu değil. Tartışmaya çalışanlar da benim konum değil. Yaşasın tam bağımsız, laik ve gerçekten demokratik Türkiye!”

Bu gelişmeler öncesinde Sputnik'in Türkiye servisinde çalışan 3 gazetecinin evlerine, kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. 

‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atan saldırganlar, Sputnik’te çalışan gazetecilere tehdit ve hakaretler yağdırdı.

Saldırgan grup, Sputnik’te çalışan gazetecilerin isim ve soy isimlerini söyleyerek, ‘şehitlere karşı propaganda yaptın mı’ sorusunu iletti. 

Saldırgan grup, Sputnik çalışanı gazetecilerin kapısında bir süre bekledikten sonra ayrıldı. Sputnik çalışanları emniyet birimlerine giderek, saldırganlardan şikayetçi oldu, ancak bir süre gözaltında tutuldu.

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, saldırıyla ilgili yaptığı twitter paylaşımında şunları söyledi: 

"Ankaradaki üç çalışanımızın evlerini (!) şu an kimlikleri bilinmeyen tipler basmış, tehditler savurmuş, Ruslara çalıştıklarından dolayı kendilerine vatan hainleri demişler. Polis neler yapacak, bakacağız. Ayrıca, bu tiplerin, çok göz önünde olmayan bu çalışanlarımızın ev adreslerini nasıl olup da ellerine geçirdiklerini de sormak isterim."

Hatay'la ilgili "Çalıntı eyalet" başlıklı haber ajansın İngilizce servisi tarafından cumartesi günü öğle saatlerinde yayınlanmıştı.

(Medyaradar, Sputnik, Diken, Medya Günlüğü)