Sputnik kendi komünistlerini karıştırdı

Sputnik kendi komünistlerini karıştırdı

14 Haziran 2019 Cuma  |   Kötü

Son günlerde en çok konuşulan, hakkında yorum yapılan, övülen ya da eleştirilen konuların arasında Çernobil dizisi de bulunuyor. 

Sadece beş bölüm olmasına rağmen dizi bütün ülkelerde son derece büyük yankı yarattı ve medya Çernobil haberlerine geniş yer ayırmaya başladı. 

Konunun ilgi çektiğini gören Türk medyasında da diziyle ilgili sık sık haberler çıkıyor. 

Hemen hemen bütün gazete ve internet sitelerinin yer verdiği son haberin başlığı, “Rusya Komünist Partisi Çernobil dizisinin yasaklanmasını istedi.” 

Habere göre, “Batılı ülkelerin diziyi Rusya’ya karşı kara propaganda yürütmek için kullandığını ileri süren Rusya Komünist Partisi İcra Kurulu Başkanı Sergey Malinkoviç dizi ile ilgili Federasyonu Bilgi, Teknoloji ve Bilişim Ofisine (Roskomnadzor) başvuru yapıldığını açıkladı.” 

Türk medyasındaki haberin kaynağı Sputnik, yani Rusya'nın görüşlerini duyurmak için kurulan ajans. Sputnik'in Türkiye'de de çok sayıda okuyucu var.

Fakat Rusya'yı iyi bilmesi gereken Sputnik vahim bir hata yaparak kendi ülkesindeki komünistleri "karıştırmış!"

Çünkü Çernobil dizisinin yasaklanmasını talep eden aslında Rusya Komünist Partisi, yani Sovyet komünistlerinin yasal mirasçısı olan parti değil. Adı benzese de farklı: Rusya’nın Komünistleri Partisi.  

Rusya Komünist Partisi’nden 2009 yılında ayrılarak kendi partilerini kuran ve oy oranı yüzde 0.7’yi geçmeyen komünistler bunlar. Doğal olarak iki partinin amblemleri de farklı: Manşet fotoğrafında yer alan sağdaki amblem Rusya'nın Komünistleri'ne, diğeri de Rusya Komünist Partisi'ne ait. 

Hemen hemen bütün gazete ve internet siteleri haberi Sputnik'den alıp kontrol etme ihtiyacı duymadan kullanınca hepsi aynı yanlışa ortak olmuş. Haber Rusya ile ilgili, kaynak da Sputnik olunca akan sular durmuş!

Görebildiğimiz kadarıyla bu hataya düşmeyen sadece, Moskova’da Türkçe yayın haber sitesi TürkRus.Com, bir de onun haberini kullanan odatv.

Not: Eleştirinin ardından Sputnik haberindeki yanlışı düzeltti.