Sözcü muhabirine gözaltı

Sözcü muhabirine gözaltı

15 Mart 2020 Pazar  |   Günlük

Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim'in Bodrum'a demirleyen ultra lüks yatını ve yatta alınan önlemleri haber yapan Sözcü muhabiri Yaşar Anter, apar topar gözaltına alındı ve savcılık tarafından nöbetçi mahkemeye tutuklanması istemiyle sevk edildi. Bodrum Sulh Ceza Hâkimliği, "Kuvvetli suç şüphesinin oluşmaması nedeniyle" tutuklama isteminin reddine karar verdi. 

Al Futtaime ait 110 metre uzunluğunda, 600 milyon euro değerinde İngiliz bayraklı ‘Radiant’ isimli ultra lüks motor yat Yunanistan’ın Kithira Adası’ndan Bodrum’a gelerek Kumbahçe mahallesindeki Bodrum Cruise Port Gemi İskelesi’ne demirledi. 

Ultra lüks yat, bölgedeki diğer gazeteciler gibi Sözcü muhabiri Anter’in de dikkatini çekti. Anter, yat için İzmir’den gelen 18 akaryakıt tankından 3 tanesinin içeri alındığını, diğerlerinin de liman dışında bekletildiğini bildirdi. 

Anter ayrıca görgü tanıklarına dayandırarak yatta, Türkiye’nin çok sayıda sınır kapısında yapıldığı gibi sağlık ve ateşli hastalıklarla ilgili kontroller yapıldığını yazdı. Bölgede yaklaşık 40 yıldır çok sayıda başarılı habere imza atan Anter, yatın değişik açılardan çekilmiş görüntü ve fotoğraflarını haber merkezine iletti. 

Haber sonrası Anter, sabaha karşı evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Hakkında savcılık talimatıyla ‘Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçlamasıyla işlem yapıldığını öğrendi. 

Avukatının devreye girmesiyle savcılığa ifade veren Anter, ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 

Bodrum Sulh Ceza Hâkimliği, “Kuvvetli suç şüphesinin oluşmaması nedeniyle” tutuklama isteminin reddine karar verdi.

(Sözcü)