Sözcü davasında 7 kişiye hapis

Sözcü davasında 7 kişiye hapis

27 Aralık 2019 Cuma  |   Günlük

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, gazeteciler ve çalışanlara yönelik, “FETÖ/PDY’ye hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan açılan davanın 11. duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Mahkeme, Yazar Emin Çölaşan‘a 3 yıl 6 ay 15 gün, yazar Necati Doğru'ya 3 yıl 6 ay 15 gün, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin'e 3 yıl 4 ay, Sözcü gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz'a 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı'a 2 yıl 1 ay, muhabir Gökmen Ulu'ya 2 yıl 1 ay, muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli'ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrılırken, Mediha Olgun beraat etti. 

İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Emin Çölaşan ve Gökmen Ulu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; diğerleri duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrar ettiğini belirtti. 

Mahkeme başkanı bu celse kararı açıklayacağını belirterek son sözleri sordu. 

Emin Çölaşan, "Hakkımızda açılan boş bir davadır. Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum" dedi. 

Gökmen Ulu ise "Hakkımızda dayanaksız iftiralar çürümüştür. Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik. Bir an önce adaletin tecelli etmesini, beraatimi istiyorum" diye konuştu. 

Metin Yılmaz da "Gereken açıklamayı diğer duruşmalarda yaptık. Gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledim. Beraatimi istiyorum. Adalete sığınıyorum" dedi. Sanık Mediha Olgun, "Beraatimi istiyorum. Bu davada olmak beni yordu. Darbeci hiçbir zihniyeti desteklemem mümkün olmaz" derken; Necati Doğru, "Benimle ilgili olarak bilerek ve isteyerek FETÖ'cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil" şeklinde konuştu. 

Diğer kişiler de beraatlerini talep etti. Mahkeme, son sözlerin ardından karar için bir saatlik ara verdi. Mahkeme başkanı kararını bir saat sonra açıklayacağını bildirdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Emin Çölaşan‘a 3 yıl 6 ay 15 gün, Necati Doğru'ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Mustafa Çetin'e 3 yıl 4 ay, Metin Yılmaz'a 3 yıl 4 ay, Yücel Arı'a 2 yıl 1 ay, Gökmen Ulu'ya 2 yıl 1 ay, Yonca Yücekaleli'ye 2 yıl 1 ay, Yücel Arı'ya 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrılırken, Mediha Olgun beraat etti. 

Gazetenin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz kararın ardından mahkeme salonundan çıkarken yaptığı açıklamada, “Zaten beklediğimiz karardı. Böyle bir adaletten de böyle bir karar çıktı. Tepe tepe kullansınlar!” diyerek karara tepki gösterdi. 

Sözcü gazetesi kararı böyle duyurdu:

Sözcü gazetesi hapis cezası kararlarını “Basın tarihine kara leke! Sözcü’ye gazetecilik cezası!” başlığı ile duyurdu. Haberde, “Sözcü'ye yönelik algı operasyonunda karar duruşması yapıldı. Tüm iddiaların tek tek çürütüldüğü davada mahkeme gazetemizin yönetici ve yazarlarına, basın ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek cezalar verdi” ifadesi kullanıldı.

Basın Konseyi'nin açıklaması

"Sözcü gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik açılan zorlama  FETÖ ile ilişkilendirme davasından gazetecilere yağdırılan cezalar, hukukun tükettirilme çabalarının bir göstergesidir. Ayıbımızdır. 

Gerçek olmadığı halde, aylardır sözde iddiaların yer aldığı iddianamenin tek tek belgeleriyle çürütülmesine karsın, mahkemede Sözcü yazarlarıyla yöneticilerine basın tarihine kara bir sayfa olarak geçecek bu kararlar, hukuk adına da utancımız oldu. 

Yazarların, muhabirlerin kelimelerine ,atılan başlıklara yapılan suçlamaları kabul etmemiz olanaksız. Zorlama kararlar, suçlanan gazetecilerin üstüne yapışmaz. 

Okurları onları yıllardır iyi bilir ve sahiplenirler. Yüce mahkemelerin salonlarından yağdırılan cezalardan utanç duyarız ama gazetecilik yapmaya da davam ederiz. Çünkü gazetecilik suç değildir. 

Sözcü gazetecilerinin de yoluna devam edeceklerini, yılmayacaklarını biliyoruz. Sözcü'den FETÖ çıkmaz. 

Sözcü yazarlarına sesleniyoruz.: 

Bu da geçer.. "   
 

(T24, Medya Günlüğü)