Sorunlu bir ‘haber’

Sorunlu bir ‘haber’

20 Kasım 2019 Çarşamba  |   MG Özel

Gazeteci Rahmi Turan’ın çarşamba günü Sözcü’de yayımlanan “Müthiş bir haber!” başlıklı yazısı büyük yankı ve tartışma yarattı. 

Turan, “Saray’a yakın bir kaynak”a dayandırdığı yazısında özetle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Kasım’da görüştüğü CHP’li önemli bir siyasetçiye, “Türkiye'nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir” dediğini aktarıyor. Turan, “Külliye'ye, yani Saray'a yakın haber kaynağım bana önemli bir CHP'linin adını söyledi. Ben de bunu sormak için o kişiyi aradım fakat tüm çabalarıma rağmen ulaşamadım. Onayını almadığım için de hiçbir isim açıklamıyorum" diye ekliyor. 

Turan’ın “müthiş bir haber!” başlığını attığı yazısı bazı açılardan sorunlu bir “haber.” 

Birincisi, Turan gibi deneyimli ve tanınmış bir gazetecinin herhangi bir politikacıya ulaşamaması neredeyse olanaksız. Yani bu kabul edilebilir bir gerekçe değil.

Madem o kişinin adını biliyor, ulaşmadan yazısını yayımlamaması gerekirdi. 

Eğer “ulaşamamak”tan kastedilen söz konusu kişinin Turan’ın telefonlarına çıkmamasıysa, o zaman yazısında o kişinin kim olduğunun anlaşılmasını sağlayacak ipuçlarını yazabilir, dolayısıyla o siyasetçiyi açıklama yapmaya zorlayabilirdi. 

Bunların hiçbirini yapmadan yazısını yazınca bir haberde olması gereken unsurları yerine getirmemiş ve haber "havada kalmış" oldu. 

Bu iddiayı, “müthiş bir haber!” başlığıyla sunmak yerine, “kulağıma bir dedikodu geldi…” diye yazsa belki bu kadar eleştirilmeyecekti. 

Tabii bu arada akla gelen bir soru da var: 

"Saray'a yakın kaynak"ın görüşmeyle ilgili bilgiyi Turan’a aktarmasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Amiral gemisi artık Sözcü gazetesi” demesi arasında bir bağlantı var mı? 

Rahmi Turan'ın yazısını okumak için tıklayın