Soru soramayan gazeteciler

Soru soramayan gazeteciler

23 Mart 2018 Cuma  |   Mentor

Bir Mertcan Çam olayı var... Habertürk''ün yaptığı habere göre Beşiktaş Mertcan Çam için 885 bin dolar ödemiş, gazetenin iddiasına göre bu sağlıklı bir işlem değil.

Buraya kadar her şey normal ama buradan sonra gazetecilik mesleği açısından iş biraz karışıyor çünkü şeytanın avukatı olması gereken gazeteci gazetecilik yapmayı ve soru sormayı bırakıyor!

Ben kaldığı yerden devam edeyim.

1- Bu para ne karşılığı ödendi?

2- Gerçek amacını gizlemek için futbolcu transferi adı altında kulüpler arasında çok normalmiş gibi işlemler yapılabiliyor ve TFF bunu incelemeye zahmet etmiyorsa o ligin "temiz" olduğu söylenebilir mi?

3- Trabzonspor'un Beşiktaş ve Fenerbahçe maçları öncesinde Trabzonspor'a Beşiktaş tarafından 885 bin dolar ödeme yapılmış olması doğal mıdır?

4- Eğer para Mehmet Ekici'nin Fenerbahçe'ye transferine engel olmak için ödendiyse, bu müsabaka sonucu etkilemeye girer mi? Bir futbolcuya para verip gol atmamasını istemek ile başka bir kulübe transfer olmasını engellemek için futbolcunun kulübüne para ödemek çok mu farklı? Bu yapılanlar UEFA ve FİFA talimatlarına uygun mu? Nerede "zero tolerance" (sıfır hoşgörü)?..

5- Bu soruları soramayan biri gazetecilik yapabilir mi?

6- Yapıyorsa, yaptığına gazetecilik  denilir mi?

Başka sorum yok demek isterdim ama soru çok ve hiç cevabı yok!