Sorgulayan gazetecilik ve tren kazaları

Sorgulayan gazetecilik ve tren kazaları

14 Ocak 2019 Pazartesi  |   iyi

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, sorgulayan gazeteciliğin giderek azalmasını tren kazaları üzerinden şöyle eleştirdi:

"Hürriyet, Ankara'da dokuz kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının meydana geldiği günden bu yana hem kazanın meydana geliş biçimiyle ilgili bilgileri yayımladı, hem de kazanın nedenlerini irdeledi.

O günden beri "Facia sinyal vermiş/Sendika başkanı: Çok uyardık", "Korkunç itiraf makas değiştirmeyi unuttum", "Rayların yüzde 56'sında sinyalizasyon yok", "Elektrikli makas eğitimi almadım", "Karambol olur uyarısı" ve "Doğu kapısını AVM kapattırdı iddiası", "Yanlışı fark edecek sistem yoktu", "Emniyet vagonu yoktu" başlıklı haberler yayımlandı.

Bu haberler, kazaya neden olan insani hataları açığa çıkardığı gibi demiryollarında ciddi yönetim hataları olduğunu, Başkentray'ın uyarılara rağmen sinyalizasyon sistemi bitmeden açıldığını gözler önüne serdi. İki gün önce de İstanbul Florya'da, Halkalı-Sirkeci banliyö hattında deneme seferi yapan Marmaray treni ile demiryolu yenileme aracının çarpışması sistem sorunlarının devam ettiğini gösterdi. Hürriyet'in ve bazı gazetelerin ısrarlı takibinin şimdilik tek sonucu, kaza sonrasında açılan hattın sinyalizasyon sisteminin tamamlanması için bir ay kapatılması oldu.

Fakat bu sorgulayan gazetecilik, demiryollarındaki sorunlar ve tren kazaları konusunda daha önce yapıldı mı? 13 Nisan 2018'de, Hürriyet ve diğer gazetelerde yayımlanan Başkentray açılış haberine baktım. Haberin büyük bölümü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın konuşmalarıydı. Başkentray ile ilgili küçük bilgi kutucuğunda hattın "Behiçbey-Sincan arasında beş hatlı sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu yapıldığı" belirtilmiş. Şimdi biliyoruz ki sinyalizasyon sistemi tamamlanmamıştı. Demek ki konuşmalar ve verilen bilgilerle yetinilmiş; eksiği bilen sendikacılar da gazetecileri uyarmamış. Zaten medyada son yıllarda açılış töreni haberleri hep aynı formatta. Sadece konuşmalar yazılıyor, çoğu tören haberinde açıldığı söylenen tesislerin isimleri bile olmuyor; sayılar veriliyor o kadar."

Yazının devamını okumak için tıklayın