Sonucu CHP'nin hataları belirler

Sonucu CHP'nin hataları belirler

17 Ocak 2018 Çarşamba  |   Mentor

Geçen defa siyasi gündeme sol-sağ karmaşasından girdik ya, oradan devam edelim... 

Mesela insanlar Cumhuriyet Halk Partisi'nin "sol" olduğunu falan sanıyor, oysa siyasi yelpazedeki en sağdaki parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Onun içinde yer alan bazı Kürt ve Alevi unsurlar CHP'yi "sol" parti yapmaz, yoksa aynı Kürt ve Alevi unsurlar AKP'yi de "sol" yapardı. AKP siyasi yelpazede CHP'ye göre daha soldadır çünkü daha çok yoksulluk, paylaşım, eşitlik söylemi vardır.

Diyeceksiniz ki; hep CHP'yi eleştiriyorsun, AKP'nin hiç eksiği yok mu, elbette var;

- Mesela özgürlük dedi ama özgürlüğü sadece "Müslümanlar"ın özgürlüğü eksenine taşıdı.

- Darbelere karşıyız dedi ama KHK otoriterliğine yöneldi.

- Demokrasi dedi, diğerlerinin hakkını gözetmedi.

Bunları çoğaltabilirsiniz ama sonucu belirleyen bu değil, AKP bir tepki hareketidir daha çok yerli ve ulusal sermayenin çok uluslu ve global işbirlikçilerinin yarattığı dar çerçeve sıkışmış gücün daha geniş kitlelere ulaşmasını amaçlayan bir siyasi harekettir, bir çok konuda başarısı tartışılır ama şu anda geçmişe karşı alternatif söylem üreten tek siyasi harekettir.

Peki geçmiş nedir?

Çok dar çerçeveye sıkışmış refah ve güç, bunu halktan uzak yaşayan bir grup seçkin ve onları koruyan Kemalist-militarist seçkinliğin hakim olduğu askeri bir düzen.

Bu sistem için Atatürk'ün tek anlamı arkasına saklandıkları bir örtü olmasıdır, yoksa sistem gerçekten Atatürkçü olsa tipik Türk Milliyetçisi olan Atatürk'ün fikirlerinden etkilenmiş olsa ordusunu ve ekonomisini koşulsuz yabancılara teslim etmezdi.

Uzun lafın kısası; sonucu AKP değil CHP ve onun temsil ettiği "statükocular"ın hataları, yani AKP'nin değil CHP'nin ne yaptığı belirler, bu ülkede askeri darbeler sadece sağ iktidarlara karşı yapılmıştır ve bazılarında CHP doğrudan yönlendiren durumundadır, hatta Cumhuriyet mitinglerinde ordu-millet elele diye "faşistik" söylemler ortaya atılmıştır.

İşte bu mirasın temsilcisi hem moral olarak hem de bilinçli bir tercihle CHP'dir; inanmıyorsanız CHP'nin oy aldığı bölgeler belli, eski sistemin en çok kaymağını yiyen yerler veya oy verenler sistemden en çok faydalanan gruplar..

Sizce doktorlar arasında en çok oyu kim alıyor? İnşaat işçileri arasında en çok oyu kim alıyor? Cevap belli, o zaman konuşacak fazla bir şey yok.

CHP için adı solla anılabilecek yegane lider Bülent Ecevit'tir, CHP'nin en çok kitleselleştiği ve en başarılı olduğu dönemdir ama Ecevit 12 Eylül'de CHP'nin bu yapısını ilk sezen insandır ve darbeye karşı gerekli mücadeleyi vermeyen ve kendisini yalnız bırakan partisini terk ederek bu sistemin onarılamaz olduğunu herkese göstermiştir.

CHP en başarılı lideri tarafından terk edilen belki de tek siyasi harekettir.

Sonuç; AKP'nin varlık nedeni AKP değil ondan önceki dönemde yaratılan karanlıktır. Sonucu AKP'nin ne yaptığı değil, geçmişin karanlığının CHP üzerinden hala temsil kabiliyeti buluyor olması belirliyor. CHP'nin ana muhalefet olarak katıldığı her seçimi AKP ne yaptığından bağımsız kazanır çünkü söylediği en kötü şey bile ondan önceki dönemin en iyisinden daha iyi görünüyor. Görünen o ki bu açığı "aşırı" militarize ve aşırı "milliyetçi" olmuş yeni parti de kapatamayacak.

Bana göre AKP egemenliği ülke Bülent Ecevit tipi evrensel sol değerleri milli ve muhafazakar hale getirebilmiş bir merkez-sol hareket yeşerene kadar devam edecek çünkü mevcut siyasi hareketlerin hepsi AKP'nin alternatifi değil varlık nedeni...