'Soğuk Savaş' aslında hiç bitmedi

'Soğuk Savaş' aslında hiç bitmedi

2 Nisan 2018 Pazartesi  |   Günlük

Medya Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Cenk Başlamış, Rusya ile Batılı ülkeler arasında yaşanan son krizi Cumhuriyet için değerlendirdi:

"Eski Rus casusu Sergey Skripal'ın İngiltere'de zehirlenmesiyle önce Londra ile Moskova arasında başlayan kriz, daha sonra Batı dünyası ile Rusya arasında bir diplomatik misilleme savaşına döndü.

Batılı ülkelerin Skripal'ın Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen Noviçok adındaki kimyasal bir maddeyle zehirlenmesinden Rusları suçlamasının ardından iki taraf arasında belki de son 27 yılın en gergin günleri yaşanıyor. Hatta o kadar ki, pek çok gözlemci Sovyetlerin dağılmasıyla bittiği sanılan "Soğuk Savaş"ın yeniden başlayacağını düşünüyor. Haksız da sayılmazlar çünkü Skripal krizinin sonucu "Soğuk Savaş" yıllarını hatırlatır şekilde taraflar karşılıklı olarak diplomat sınır dışı ediyor. ABD ve İngiltere'nin başını çektiği Batılı ülkeler şu ana kadar 150'den fazla Rus diplomatı sınır dışı etti, Moskova ise şu ana kadar 60 ABD'li diplomatın ülkeyi terketmesini istedi.

Peki, gerçekten yeni bir "Soğuk Savaş" kapıda mı?

Aslında "Soğuk Savaş" hiç bitmedi, daha doğrusu Sovyetler 1991 yılı sonunda dağıldı dağılmasına ama ABD başta Batı'nın Moskova'ya bakış açısı gerçekte hiç değişmedi. Bunun sonucunda, Rusya'nın kendi derdine düştüğü 1990'lı yıllarda NATO ve Avrupa Birliği, eski Varşova Paktı üyesi ülkeleri içine alarak Rusya sınırlarına dayandı.

Çünkü Batı, nükleer silahlara sahip olan, ayrıca son derece zengin doğal kaynakları da bulunan Rusya'nın ayakları üzerinde doğrulmasını ve uluslararası arenada yeniden başrole soyunmasını engellemeye çalışıyor.

Lunaparklarda deliklerden çıkan canavarı tokmakla öldürme oyunu vardır.

İşte, Batı-Rusya ilişkisi de bu oyuna benziyor; Batı elinde tokmak deliğin başında bekliyor, Rusya ise tokmaktan en uzak deliklerden kafasını çıkarmaya çalışıyor.

Ama son yaşananlar oyun değil, iki taraf arasındaki kriz bitmek bir yana giderek tırmanarak daha da tehlikeli bir hal alacak görünüyor."