Skandal 19 Mayıs yazısı 3 kere tekrarlanmış

Skandal 19 Mayıs yazısı 3 kere tekrarlanmış

19 Mayıs 2020 Salı  |   Kötü

TRT Haber’de Oya Eren’in sunumuyla ekrana gelen ‘Dün Bugün’ programında görülen ‘19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı’ grafiği ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. 

TRT’nin özür dileyip, soruşturma başlattığı hatanın sadece Dün Bugün programıyla sınırlı olmadığı, geceden itibaren saatlerce bu şekilde izleyiciye verildiği anlaşıldı. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda TRT Haber ekranlarında üç kez aynı skandal göz göre göre yaşandı. İlk olarak Fuat Kozluklu’nun sunduğu saat 23.00’de başlayan Gece Bakışı adlı programda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı karıştırıldı. Bu durum saat 02'ye dek devam etti. Kozluklu'nun arka planında kalan dijital panoda "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı” yazıldı. 

Spiker Sezen Yüce'nin sunduğu 02'de başlayan ve saat başı haber bültenleri boyunca sabaha dek devam eden skandal yayın saat 06.00’da start alan Oya Eren’in sunduğu 'Dün Bugün' adlı programda da tekrarlandı. 

TRT Haber'in bu tarihi skandal hatası sosyal medyada büyük tepki çekerken, Habertürk ve Haber Global televizyonlarında da büyük eleştiri konusu oldu. 

Sosyal medyanın bir numaralı konusu haline gelen büyük hata sonrası TRT yönetiminden yapılan yazılı açıklamada grafiği hazırlayan ve yayınlayan personeller hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

 

Fuat Kozluklu

(Medyaradar)