Sinir krizinin eşiğindeki kadınlara selam olsun!

Sinir krizinin eşiğindeki kadınlara selam olsun!

8 Mart 2017 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Almodovar'ın "Sinir Krizinin Eşindeki Kadınlar" adında bir filmi vardı. Kadın filmleri ile ünlüdür Almodovar. Ben yıllar önce izlemiştim, aklımda kalmış, ben de sinir krizinin eşiğinde kalmışım demek ki. Belki de o eşikleri geçmek gerek? Ne dersiniz? 

Adam gibi kadın olmadık şu hayatta sevgili kadınlar. Erkek gibi kadın ya da! Adam gibi yapmadık işleri, çocukları adam gibi yetiştiremedik, evi adam gibi temizleyemedik, adam gibi okul okumadık...Velhasıl biz adam gibi olamadık canım kadınlar! Belki de bu yüzden sinir krizinin eşiğindeyizdir? Kadın gibi olmanın ne olduğunu mu unuttuk? Kim unutturdu bunu bize? Buna neden izin verdik? 

Kadın gibi nasıl olunur bir düşünün. Neden her şeyin makbulü adam gibi olanı? Bunu biz mi öğretiyoruz çocuklarımız? Kadın onurunu, özgürlüğünü, iradesini kendi kendine mi teslim ediyor bu adamlara? Çünkü biz yetiştirmiyor muyuz o adamları? Ne demiş Nazım, "Analardır adam eden adamı..." Adamları adam edip kadınları ne ettik biz? 

Dünya kadınları günlerini kutluyor...Bugün olsun diye 120 kadın işçi can verdi. Bu yazıda çokça referans gösterilen adamlarla eşit koşulları talep ettikleri için öldürüldüler. Bugün hala ölüyor kadınlar. Telefon kullandığı için, sokağa çıktığı için, güzel olduğu için...Sebep bulmak kolay. Adamlar öldürüyor kadınları. Kadınların yetiştirdiği adamlar öldürüyor kadınları. Biz kendi yarattığımız canavarın mı esiri oluyoruz?

Dünyanın yükünü omuzlamaya cesaret eden bir cinssin sen kadın! Nasıl oluyor da bu eşitlik mücadelesi bu kadar geri kaldı diye düşününce hep bu sorular geliyor aklıma. Özeleştiri gibi düşünün bu söylediklerimi. Dileğim, umudum odur ki, memleketimin güzel kadınları ve erkeleri el ele, eşit bir yaşam sürmenin keyfini yaşasın. Biz ülkemizde birçok hakka birçok milletin kadınlarından önce sahip olduk. Şimdi birileri bunu bizden almak çabasında ama o iş o kadar uzun boylu değil. Mücadele bize büyüklerimizden miras. İki kız çocuğu yetiştirdim, ikisi de mücadeleci olsunlar diye çok çabaladım. Büyükannem de mücadeleci bir kadındı anneciğim de öyledir. Kadın olmak adam olmaktan daha çok çaba gerektirir, meziyet gerektirir. 

Son zamanlarda memleketimizde kadınlar her zamankinden daha çok hırpalandı, hor görüldü ve yok sayıldılar. Eylemlerde saçlarından sürüklenip götürülün kadınlar, metroda şort giydi diye tekmelenen kadınlar, hamile haliyle parkta gezdi diye dayak yiyen kadınlar, başörtüsü taktı diye saldıra uğrayan kadınlar. Yani sakal uzattı diye dayak yiyen erkek vakası ile karşılaştınız mı? Ama görüyorum ve biliyorum ki, kadınlarımızın sinirleri çok bozuldu! Sinir krizinin eşiğindeki bir kadından korkun efendiler. Eğer o eşikten geçerse ne uzun boyunuz ne gücünüz sizi kurtaramaz. Benden de selam olsun sinir krizinin eşiğindeki kadınlara! Eşiklerde buluşmak üzere...