Şık'la Sabuncu özgür

Şık'la Sabuncu özgür

10 Mart 2018 Cumartesi  |   Günlük

Cumhuriyet gazetesi davasında mahkeme heyeti muhabir Ahmet Şık ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu hakkında 16 ay sonra tahliye kararı verdi. Heyet, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın tutukluluk kararının devamına hükmetti. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 16 Mart 2018 tarihine erteledi.

Mahkeme başkanı, Ahmet Şık hakkındaki tahliye kararını açıklarken, Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın'ın önceki günkü yazısında bahsettiği Şık'ın annesi Fatma Şık'ı hatırlatarak "Ahmet Şık'ın annesi ermişmiş, onu üzmeyelim" dedi. Mahkeme başkanı, Murat Sabuncu ile ilgili tahliye kararını verirken de "Boğazı görmek istiyormuş görsün" ifadelerini kullandı. Mahkeme Başkanı tutukluluğa devam kararı verdiği Akın Atalay'a hitaben, "Gemiyi en son kaptanlar terk eder" dedi. 

Şık ile Sabuncu saat 00.30'da tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden salıverildi. Karbey Tesislerine getirilen Şık ve Sabuncu'yu aileleri, arkadaşları ve meslektaşlarından oluşan kalabalık bir grup karşıladı. 

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şık, "Ben hiçbir şekilde sevinçli değilim. Akın Atalay bu komplonun son tutuklusu olarak içerideyken sizlerin de sevinmesini istemiyorum, öfkeli olmanızı tercih ediyorum. Çünkü öfke bizi ayakta tutacak. Bunu yapmazsak saçma sapan şeylere sevinmeye devam edeceğiz. Bugün sevineceğimiz bir gün değil. Ben 6 yıl önce yine bir Mart ayında buradan çıkmıştım" dedi. 

(Cumhuriyet, Hürriyet, Medya Günlüğü)