Shameless'in Türkçe versiyonu başlıyor

Shameless'in Türkçe versiyonu başlıyor

31 Temmuz 2017 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Tüm dünyada izlenme rekorları kıran Amerikan dizisi  "Shameless"in  Türkçe versiyonu "Bizim Hikaye"nin çekimleri 24 Temmuz Pazartesi günü başlamış. Shameless adlı  dizinin daha önce  "Utanmazlar" olarak karşımıza çıkacağı haberleri dolaşıyordu.

Çok yakında FOX ekranlarında başlayacak olan dizide Hazal Kaya, Burak Deniz ve Reha Özcan'a; Nesrin Cevadzade gibi isimler yer alıyor.
Ancak benim merak ettiğim dizinin Türkçe uyarlaması nasıl olacak. İzleyenler çok iyi bilirler ki içinde bolca argo, küfür ve cinsellik içeren öğeler bulunduran dizinin , Türk televizyonlarında doğrudan gösterilmesi ve RTÜK engelini aşması hemen hemen olanaksız gibi.

Shameless, sorumsuz 6 çocuk babası Frank Gallagher ile 5 çocuğun bakımını üstlenen kızı Fiona Gallagher'ın hikayesini anlatmaktadır. 

En başta baba F.Gallagher; kullanmadığı uyuşturucu/alkol kalmamış, tam bir bağımlı. Babalık yapma konusunda oldukça başarısız ve dizinin adından da anlaşılacağı gibi oldukça yüzsüz bir karakter. Sigarası elinden düşmez. Oğlunun sevgilisi ile yatar. Para için yapmayacağı bir şey yoktur. Küçük kızını para için deyim yerindeyse satar. Dizi boyunca bulaşmadığı pislik de kalmaz. Hadi gel de bunu aynen uyarla bakalım. Frank"ın içkisini/sigarasını elinden aldın mı geriye ne kalır? 

Frank"ın evini ve çocuklarını bırakıp giden karısı Monica... Şimdi düşünün evini yıllar öncesi lezbiyen sevgilisi için terk edip giden bir anne yıllar sonra dönüp geliyor. Hadi bunu bizim yerli senaryoya uyarlayın bakalım.

Frank Gallagher"ın 6 çocuğundan biri olan Ian asker olmak istiyor ve gay... Üstelik ailesi de gay olduğunu biliyor ve ilişkilerine karışmıyor. Bu bizim diziye nasıl uyarlanır ki? Üstelik bizim dizilerde hiç gay/lezbiyen karakter olur mu?

Kardeşleri için saçını süpürge eden ve yapmadığı iş kalmayan abla Fiona ve sevgilisi Steve/Jimmy, ailenin zeki dahi çocuğu Lip ve diğerleri...

Tek tek dizi karakterlerini ve olayları yazarak henüz bu diziyi izlemeyenlerin keyfini kaçırmak istemem ama Fiona-Lip-Ian-Debbie-Carl- ve Liam kardeşler ile komşuları Veronica-Kevin ikilisi ve diğer tüm dizi kahramanlarının yaşadıklarını uyarlamak mümkün değil.

Dizide  sigara/içki uyuşturucu, argo, küfür ve cinselliğin her türü var. Bırakın bunların RTÜK tarafından engellenmesini yarısı bile uyarlansa, tüm aile bir araya gelerek bu diziyi zor izler. 

O yüzden de Bizim Hikaye"nin konusuna bakınca tam bir pembe dizi gibi görünüyor. Konusu şöyle;

Hikaye şehrin yoksul semtlerinden birinde yaşam mücadelesi veren bir ailenin içinde ve o ailenin adeta annesi haline gelmiş en büyük çocuğu Filiz karakteriyle başlıyor. Anneleri terk edip gittiğinden beri 5 küçük kardeşine bakan Filiz, alkolik babaları Fikri'ye rağmen ailesine sahip çıkar ve hayata tutunmaya çalışır. Filiz gibi kardeşleri de başlarının çaresine bakmayı öğrenmiş, güçlü ve dik duran çocuklardır. 

Filiz karakterinin bir küçüğü olan üstün zekalı Rahmet, onun bir küçüğü, şimdiden zorlu bir yasak aşk yaşayan Hikmet, onun bir küçüğü vicdanlı ve duygusal Kiraz, onun küçüğü Fikret ve en küçükleri 1.5 yaşındaki İsmet. Filiz bütün varını yoğunu kardeşleri için harcayan, onlara adamış, en yakın arkadaşı ve komşusu Tülay'la dertleşen, günü birlik işlerden para kazanmaya çalışan, sorumlulukları kendinden büyük bir genç kızken birden hayatına yakışıklı ve karizmatik karakterimiz Barış girer. 

Bu esrarengiz genç adam, hem Filiz'in kalbini kazanıp hem de ailenin bir parçası olabilmek için elinden geleni yapacaktır. Filiz'e ilk gördüğü anda aşık olan Barış onu etkileyebilmek için çabalarken, Filiz o kadar zorlu süreç geçirmektedir ki aşka hayatında yer vermek istemez ve Barış'a karşı hissettiklerini inkar etmeye çalışır. 

Senelerdir Filiz'e aşık olan polis Memuru Cengiz'in korumacı tavrı da eklenince işler Barış'ın sandığı kadar kolay yürümez. Üstüne üstlük Barış'ın gizlediği kimliği ve esrarengiz yaşantısı da ilişkileri için bir tehlike oluşturur.

Bekleyelim bakalım Türk usulü Shameless dedikleri Bizim Hikaye nasıl bir dizi olacak?

Ancak isimlere bile bakınca alakasız bir dizi ortaya çıkacağı kesin.