Seyircisiz derbide kazanan yok

Seyircisiz derbide kazanan yok

15 Mart 2020 Pazar  |   Günlük

Galatasaray iki rakibinin de puan kaybettiği haftada sezonun en kritik maçlarından birine çıkarken seyirci desteğinden yoksun olsa da ev sahibi avantajını kullanmak istiyordu. Maça her iki takım da birbirini ölçerek oldukça dikkatli başladı. Özellikle Sergen Yalçın’ın gelişinden sonra Beşiktaş’ın iştahlı oyununa Terim’in öğrencileri karşı pres (gegenpress) sistemiyle karşılık verince kontrollü bir ilk yarı izledik. 

İkinci yarıya baktığımızda, Galatasaray oyunun kontrolünü eline alarak baskılı başladı. Uzun toplarla direk üçüncü bölgeyi düşünen sarı kırmızılılar, kanat varyasyonunda başarılı olamayınca ve pas akışını sağlayamayınca pozisyon açısından çok kısır kaldılar. Sergen hoca Galatasaray’ı çok iyi analiz etmiş. Sarı kırmızılılar hücum etmekte çok zorlandı. Beşiktaş için kaybedecek bir şey yok. Siyah beyazlılar bu seneyi minimum puan kaybı ile bitirmek istiyor. Bu haftanın kazananı Beşiktaş diyebiliriz. Sergen hocanın önümüzdeki senenin planlamasını yaptığını düşünüyorum. Çok farklı bir takım göreceğimiz aşikâr. 

Ligde artık son düzlüğe giriyoruz. Terim ve öğrencileri zirveye sadece bir maç uzakta. İstanbul’da oynanacak Trabzonspor maçını düşündüğümüzde avantaj bir noktada sarı kırmızılıların. Son haftaya kadar kazananın belli olmayacağı kanaatindeyim. 

Bununla beraber belirtmek isterim ki, oyunun bu denli yavaş olmasının tek sebebi dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsünden kaynaklanıyor. İtalya, İngiltere, ispanya gibi ülkelerde erteleme kararı varken neden bu platformda devam ediyoruz anlamak gerçekten zor. Verilecek en doğru karar liglerin ertelenmesidir. Maçların seyircisiz oynanması kesin çözüm vermeyecektir. Umarım bu sorun en kısa zamanda çözüme ulaşır.

Bülent Kaan Köse