Sevgili Rus dostlarım...

Sevgili Rus dostlarım...

17 Mart 2016 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Sevgili  Aleksandra  ve Anton,

1917 Sovyet Devrimi'yle Lenin I.Dünya Savaşı'ndan çekilene kadar Rus-Osmanlı tarihi savaşlarla dolu geçmiş. Lenin, Sovyet devrimiyle, savaştan çekildiğini ilan ettikten sonra 1920'de Anadolu'nun kurtuluşu için savaş veren Mustafa Kemal'e ve Ankara Meclisi'ne para ve silah yardımı yapar, ortak emperyalist düşmana karşı verilen mücadeleden dolayı!

Bu yardımları getiren Lenin'in 2 temsilcisi Mareşal Varaşilov ve General Firunze 1928 yılında Taksim'e dikilen Cumhuriyet anıtında Mustafa Kemal'in hemen arkasındaki  Kurtuluş Savaşı kahramanları arasında yerlerini alırlar. Yani, 1917 ye kadar düşman olan 2 ülke 1920'de 3 yıl içinde dost olur ve 1928' de İstanbul'un göbeğinde bir heykelle bu dostluk anıta dönüşür. 

1993 yılında sadece 2 salondan oluşan Moskova-MITT fuarına geldiğimde annenize Antalya kataloğunu gösterdiğimde ''İtalya mı?'' diye soralı 23 yıl geçti...Hemen o yıl mayıs ayında davetlim olarak geldiğiniz Antalya'da ikinizin vakvak dansları hala gözümün önünde. Kesintisiz her yaz ailece geldiniz Antalya'ya ve büyümenizi, mezuniyetlerinizi, doğum günlerinizi, evliliğinizi ve Anton'un bebeğini de görme şansım oldu. Yani 23 yılda 3 nesil Rus Antalya'ya, Türkiye'ye geldi.  

Ülkelerimiz arasında yaşanan gerginlik nedeniyle 23 yıldır ilk kez bu yıl Moskova fuarlarında hiçbir Türkiye standı olmayacak, bildiğiniz gibi Rusya'dan Türkiye'ye tatil satışı da yasak. 

Türkiye'ye 1988 yılında SSCB vatandaşı olarak sadece 21.567 kişi gelmiş. Sizin de ilk geldiğiniz 1993'te SSCB sonrası sadece Rusya Federasyonu olarak 600.000, 2015 yılı sonuna kadar toplam 45 milyona yakın Rusya vatandaşı Türkiye'ye gelmiş. Bunların üçte biri de sizin gibi Antalya'da her yaz büyüyen çocuklardı!

Tarihte hiçbir zaman bu 2 ülke halkı birbirine bu kadar yakın olmamıştır. Devletler arasında yaşanan düşmanlık ise, işte yukarda görüldüğü gibi 1914'ten 1917'ye yönetimler değişince nasıl da dostluğa dönüşmekte ve 1928'de anıtlaşmakta!

21. yüzyılda, eğer dostluklar kurulmuşsa, insani değerlerde buluşulmuşsa, halkların arasına hiçbir devlet düşmanlık tohumu ekemez. Çünkü halklar artık birbirine o kadar yakın ki, koskocaman bir sosyal medya aleminde dünya halkları bir arada yaşıyor! Global köy işte budur. Turizm de bunun yapıştırıcısıdır! 45 milyon Rus Türkiye'ye gelmiş, milyonlarca Türk de Rusya'ya gitmiş ve benim gibi binlercesi orada çalışmıştır. Kalıcı dostluklar ve ötesinde binlerce evlilikler ve Türk-Rus çocuklar var!

Sizinle İstanbul'da hiç görüşmemiştik. Bu yıl tatil planınızı yine Türkiye'ye yapın, 2 gün İstanbul'da misafirim olun ve gelin Taksim anıtına birlikte çiçek koyalım! Sonra buradan Antalya'ya geçersiniz. THY ve Aeroflot yine hergün İstanbul ve Antalya'ya tarifeli olarak uçmaya devam ediyor. Bakarsınız bu yıl atlarız arabaya, hep arzuladığınız Troya, Bergama, Efes kıyı turunu da yapabiliriz.
Yerlerinizi ayırtın ve bana lütfen yazın. Sizleri ve artık "babuşka" (nine) olan annenizle  ve "deduşka" (büyükbaba) olan babanızı da bekliyorum. Ha elbette büyük bir grup yaparsanız, Taksim anıtında görkemli bir tören de organize edebiliriz! 

Bakarsınız gelenek olur ve Türk-Rus dostluk anıtı olarak her yıl burada bir tören yapılır...Mesela her yıl 24 Kasım'da! 

Sevgilerimle