SETA'ya ortak tepki

SETA'ya ortak tepki

9 Temmuz 2019 Salı  |   Günlük

Basın meslek örgütleri, SETA Vakfı'nın gazetecileri fişleyen raporuna tepki göstermek için salı günü bir araya gelecek.  

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Pen Türkiye, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın İş, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği, HABER-SEN ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Temsilcilerinin katılacağı toplantıda SETA’nın gazetecileri fişleyen raporuyla ilgili basın meslek örgütü temsilcileri görüşlerini paylaşacak.  

Toplantıda önce ortak bir basın açıklaması kamuoyu ile paylaşılacak. Daha sonra  TGC Başkanı Turgay Olcayto, PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, HABER-SEN MYK Üyesi- Genel Kadın Sekreteri Ayşe Noyan Koluman ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Kenan Şener konuşacak. 

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları başlıklı 196 sayfalık bir rapor hazırlamıştı. Raporda, BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye ve CRI Türk (Çin Uluslararası Radyosu) çalışanlarının özgeçmişleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar ve sosyal medya paylaşımları listelenmişti. Gazetecilerin haberleri, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusundaki paylaşımları, hükümet karşıtı ve tek sesli olarak tanımlanmıştı. İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı raporda basın kuruluşlarına “gazetecileri denetleyin” önerisi de getirilmişti. Rapor yayınlandığında ise basın meslek örgütleri bu raporun akademik bir çalışma olmadığını, gazetecilerin fişlendiği ve hedef gösterildiğini açıklamışlardı.  

(TGC)