Selâmünaleyküm!

Selâmünaleyküm!

7 Ocak 2016 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Mısır semalarında Sina yarımadasının üstünde Rus yolcu uçağı düşürüldü. Rusya, Mısır uçuşlarını yasakladı.

Suriye sınırımızda Rus savaş uçağını düşürdük. Rusya, Türkiye'ye onlarca ambargonun yanı sıra Türkiye'ye tatil satışlarını yasakladı, bununla da kalmadı Rusya'da faaliyet gösteren Türkiye kökenli ve aynı zamanda Rusya'nın en büyük tur operatörleri olan şirketlerin faaliyetlerini yasakladı.

Türkiye ve Mısır, yıllık ortalama 14 milyon Rus'un yurt dışı tatile gittiği ülkeler arasında 4 milyon Türkiye, 3 milyon civarı Mısır ile toplam 7 milyon (ortalama) Rus ile ilk 2 ülkedir.

Bu olaylar sırasında bazı başka gelişmeler olmakta!

Suudi Arabistan, Mısır'ın en gözde tatil köşesi ve Rusların da 1 numaralı plajı Şarm El Şeyh'e 4.5 milyar dolarlık turistik tesis yatırım yapacağını açıkladı.

Öncesinde Suudi Arabistan, G20'nin usülen üyesi bir ülke olarak, Antalya'daki zirveye her  nedense  1 hafta önceden Kral ve yanında 1000 kişi ile ve 500 araçlık bir filoyla çıkarma yaptı!

Bu arada Katar, satış fiyatı halen TMSF'den açıklanmaz, belirsiz bir şekilde Digitürk'ü satın almıştı. Geçen hafta da Yunanistan'ın en büyük bankası NBG'den, Hüsnü Özyeğin'den 10  yıl önce satın aldığı Finansbank'ı  2.7 milyar dolara aldı. (Katar'ın Türkiye'de ayrıca gittikçe artan çok stratejik, hatta askeri çeşitli yatırımları da var)

Finansbank, Türkiye deki son 10-15 yılda inşa edilmiş bir çok turizm tesisinin-otelin ana finansörü-kreditörü bir bankadır. Portföyünde yüzlerce  otel vardır. Bu oteller ''Allah korusun'',  turizme indirilen bir darbeyle battığında tümü bankaya kalır! Yani Katar, Türkiye'de bir çok otelin dolaylı yoldan sahibi olur.

Almanlar, Rusların Türkiye'deki tatil istilasından rahatsızdır ve pazarın tek sahibi olmak isterler. Ayrıca Helga da Hans'ı plajda, barda, diskoda Nataşagillerden kıskanmaktadır! 

Ruslar artık Türkiye'ye gelmeyince Almanlar ve özellikle Helga bu durumdan çok memnun olurlar.

Ruslar, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin tatil anlayışına uymayan bir tarza sahip olduklarından, Rusların artık Türkiye'ye gelmeyişine bu 2 ülke de çok memnun olurlar.

Bu 2 ülke, Türkiye'nin onlarla birlik olmasını, aynı tarzda bir yaşam sürdürmesini canı gönülden ve büyük finans katkılarıyla desteklerler. Eğer onlarla aynı yaşam tarzı sergilenirse, her sektörde Türkiye'ye para akıtacaklarını ve turizmde dahi kendi tarzlarına uygun yatırım yapacaklarının işaretlerini vermektedirler.   

İşte bu ahval ve ''şeriat''  içinde Diyanet İşleri Başkanlığı nişanlı çiftlerin el ele dahi gezemeyeceğini söylediği gün, Başbakan da, çalışanların öğle molasının Cuma namazı saatine göre esnetileceğini belirtti. Aynı anda da Suud-İran gerginliğinde, Türk Dışişleri, İran'ı kınadı, Suud'a laf etmedi!

Rusya'da batırılan turizmcilerden, inşaatçılara, domatesçilere  istikametiniz mübarek olsun!

Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü!