'Savaşmadan kazandı'

'Savaşmadan kazandı'

21 Ekim 2019 Pazartesi  |   Günlük

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Die Welt’te yayımlanan bir makalede, Rusya lideri Putin’in Suriye’de “savaşmadan zaferler kazandığı” değerlendirmesi yapıldı. 

Yazıda, son gelişmelerle dünyada jeopolitik durumun radikal şekilde değiştiği, ABD birliklerinin bölgeden çekilmesiyle Putin’in Orta Doğu’daki iktidar savaşında artık rakipsiz kaldığı yorumuna yer verildi. 

Die Welt yazarlarından Michael Stürmer, “Putin pek çok askeri liderin tarih boyunca hayalini kurdukları başarıyı elde etti: Savaşmadan zafer kazandı” dedi. 

Putin’in Baltık Denizi’nden Karadeniz’e kadar olan bölgede jeopolitik güç çizgisini değiştirdiğini belirten yazar, “Şimdi de Trump’ın Suriye’den birliklerini çekme kararıyla hiçbir şey ve hiç kimse (ne Çin, ne ABD, hatta NATO bile) Putin’in ‘yakın bölge’sinde ve Avrasya güvenlik bölgesindeki iktidar savaşında ‘büyük oyun’a devam etmesini engelleyemez. Bu, 1989-1990’da Rusya’nın tümüyle yenildiğinin sanıldığı bir oyun” değerlendirmesini yaptı ve ekledi: “Durum radikal olarak değişti." 

Yazının sonunda, “NATO daha iyi günler görmüştü. Bir şey kesin: NATO Soğuk Savaş yıllarında uzun süre olduğu gibi Avrupalıların güvenliğinin garantisi olamayacak” denildi. 

Öte yandan yine pazar günü İngiliz The Sunday Times gazetesinde yer alan bir makalede de, Putin'in artık "Orta Doğu'daki en etkili lider" olduğu ilan edildi. 

Jeremy Bowen imzalı yazıda, artk Putin'i hesaba katmamanın imkansız olduğu vurgulandıktan sonra, "Putin İsraillilere yakın, ama diğer yandan İsrail'in düşmanı İranlılarla çalışıyor. İran'a yakın ama düşmanları Suudi Arabistan ve BAE'yle ilişkileri iyi" denildi. Ayrıca Putin'e "tek bir güçlü ülkenin bile meydan okuyamadığı" vurgulandı.

(TürkRus.Com)