SARS'la kaçan fırsat

SARS'la kaçan fırsat

8 Nisan 2020 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Kasım 2002'de Güney Çin'de ortaya çıkıp Temmuz 2003'de kendiliğinden kaybolan SARS (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) epidemisinde 8098 kişi enfekte oldu ve 774 kişi öldü. Bu dönemde SARS'ın tedavisinde kullanılmak için aşı araştırmalarına başlandı fakat SARS 2004 senesi gelmeden kendiliğinden kayboldu. 

O dönemde başlanan bütün çalışmalar, yapılan yatırımlar son kuruşuna kadar devam ettirilerek belli bir olgunluğa erişti ama SARS'ın kendiliğinden kaybolması ve bulunması kuvvetle muhtemel aşının sadece SARS virüsünün sebep olduğu pnömoniye (zatürre) etkili olacağı, başka virüs sebepli pnömonilere ise etkisi olmayacağı gerekçesiyle ''ticari değer''de bulunmadı ve maalesef tüm yatırımlar geri çekildi. Oysa ki benim hatırladığım kadarıyla sadece bir kaç milyon dolar daha yatırım yapılsaydı aşı tamamen bulunmuş olacak ve bugün SARS-CoV 2 virüsü için çok değerli ve hayati bir çalışma temeli elde edilmesini sağlayacaktı.

Yani kısaca vahşi kapitalizm bir kaç milyon dolar yatırımı tamamen göz ardı etti. Bugün tüm dünyaya musallat olan SARS-CoV 2nin hücre yapısı neredeyse SARS ve MERS çok ama çok yakındır. Yani eğer o dönemde çalışmalara devam edilmiş olsaydı veya dünyanın en güçlü ve zengin ülkelerinden sadece üç tanesi 1 er milyon dolar verseydi (3 milyon dolar kadar) aşı çalışması tamamen bitirilecek ve  bugün dünyada bu kadar insan hasta olmayıp, bu kadar insan ölmeyecek, devletler, şirketler milyarlarca dolar zarar etmeyecekti. Maalesef bugün yaşadıklarımız paranın bilime, insanlığa, iyiliğe,güzelliğe, doğallığa tercih edilmesi nedeniyle olmaktadır. 

Umarım 1 milyon doların masmavi gökyüzüne tercih edilmeyeceği bir dünyayı evlatlarımıza bırakabiliriz...

Dr. Atilla Özmumcu