Şampiyon Galatasaray

Şampiyon Galatasaray

19 Mayıs 2019 Pazar  |   Köşe Yazıları

Galatasaray'ın tarihinde çok özel ve unutulmaz şampiyonluklar, kupalar vardır. Bunlar içinde 17 Mayıs 2000'de kazanılan UEFA kupası ve hemen ardından alınan Süper Kupa, 1987'de 14 yıl sonra gelen şampiyonluk, 12 Mayıs'ta Kadıköy'de kalkan kupa,  2006'da o meşhur 16 dk. uzayan Denizli-Fenerbahçe maçı sonrası kazanılan şampiyonluklar ilk aklıma gelenler. 

Ancak 19 Mayıs 2019 gibi çok anlamlı bir günde Başakşehir karşısında alınan galibiyetle gelen son kupa, yani 22.şampiyonluk belki de hepsinden daha değerli ve anlamlı olabilir.  

Bu sezon diğer sezonlardan daha farklı. Çünkü Galatasaray sadece sahada rakiplerle uğraşmak bir yana, saha dışında da üzerine gelen birçok saldırıya karşı kendi savunmak zorunda kaldı. Siyasetçisinden spor yorumcusuna, TFF'den MHK'ye, medyadan rakip yöneticilerin algı operasyonlarına kadar çok farklı alanlarda çok farklı saldırılara hedef oldu. 

Olaya farklı bir yönden bakacak olursak Galatasaray'ın motivasyon ve konsantrasyonunda hepsinin az-çok  payı vardır. Başka bir deyimle şampiyonluğa etki eden faktörlerden bazılarıdır. Galatasaray'a engel olmak isterken motivasyon kaynağı olmuşlardır. 

Nasıl mı? Anlatayım... Önce biraz geriye gidelim; 

Tarih 28 kasım 2018... Galatasaray-Konyaspor maçı sonrası Kulüpler Birliği'nin yayınladığı bildiriye bir bakalım. 

O zaman Galatasaray"da oynayan Serdar Aziz"e yapılan faul sonrası hakemin Konya lehine penaltı vermesi ve pozisyonu incelemek için VAR'a bile gitmemesi sonucu MHK tarafından hatalı bulunan, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya ile ilgili alınan 'dinlendirme kararı'nın iptal edilmesini istediği o meşhur bildiri... 

Kimler tarafından hazırlandığı herkesçe bilinen ve "17 takım da görüş birliği içinde" denildikten sonra bazı takımların içeriğinden haberleri bile olmadıklarını açıkladıkları bildiri... 

Özetle şöyle deniyordu bu bildiride; "Ligimizde her daim hakem hataları olmuştur ve olacaktır. Çünkü insanın var olduğu her yerde hata da işin bir parçasıdır. Dünyanın birçok liginde de hakemlerin performansına bağlı uygulamalar mevcuttur."

Ne var bunda diyeceksiniz? Tamam hepsi doğru hakemler de insandır ve hata yapabilirler, eskiden de hata olmuştur ve yine olacaktır. Bunlara kimsenin bir diyeceği olamaz. Asıl sorun bu bildiriye imza attıkları söylenen 17 kulübün hakemlerden canı yandıkça bağırmasıdır.  

- Hani hakemler de insandı? Hani hakemler de hata yapabilirdi? Galatasaray aleyhine hata yapınca normal, kendi takımınız aleyhine hata olunca hakemler taraflı ve eyyamcı... 

İşte Galatasaray'ın bu sezon şampiyonluğundaki en önemli etmenlerden biri bu bildiridir. Bu bildiriden sonra Galatasaray camia olarak neyle ve kimlerle karşı karşıya olduğunu daha iyi anlamış ve daha iyi kenetlenmiştir. 

Bir zamanlar Galatasaray'da oynamış ünlü futbolcu Harry Kewell'in çok bilinen  bir sözü vardır. "Futbol, Türkiye'de Galatasaray'a karşı oynanan bir oyundur" der.  

Devam edelim; tarih 3 Mart 2019 Pazar saat 19.00 Erzurumspor-Galatasaray maçı -20 derecelerde oynanıyor ve 1-1 bitiyor. Galatasaray'ın hafta içi federasyona yaptığı maçı gündüz oynama başvurusu, "yayıncı kuruluş tarafından istenmiyor" diyerek reddediliyor ve Erzurum"da bu sezon ilk defa kış koşullarında o saatte maç oynatılıyor. 

Neyse önemli değil, devam ediyoruz; 

Tarih 2 Mayıs 2019 perşembe, yayıncı kuruluş ve TFF işbirliğinde organize edilen "Futbolun Süperleri Ödül Töreni" yapılıyor. Daha ligin bitimine 4 hafta var. 

Türk futbolunun marka değerinin daha da yükseltilmesi, futbol camiasının büyük bir aile olarak bir araya getirilmesi ve Türk futbolunu zenginleştiren tüm paydaşları onurlandırmayı hedefleyen törene, Galatasaray yönetimi ve teknik direktörü Fatih Terim protesto amacıyla katılmıyor.  

Futbola biraz ilgisi olan herkes çok iyi bilir ki, sezon bitmeden o yılın değerlendirilmesi yapılmaz. Bakın dünyanın diğer ülkelerine lig biter, yılın takımı, karması, teknik adamı, futbolcusu gibi ödüller o zaman dağıtılır. Ama bu sene her ne hikmetse ligin bitimine 4 hafta kala bu ödüller dağıtılıyor ve Galatasaray"dan tek bir futbolcu ve teknik adam yok. 

Bingoooo...Eller yukarı burada da yakalandınız. 

Düşünün ligin yarısında hiç oynamamış Başakşehir'den Alexandru Epureanu yılın süper defansı seçilmiş... Yılın teknik direktörü de 2 sezondur kaybeden Abdullah Avcı. Son 2 sezondur şampiyon olan ve bu sene lig- ZTK dublesi yapan Fatih Terim'e ödül yok...Tam komedi. 

Yılın karması Başakşehir-BJK futbolcularından oluşmuş, araya bir Fenerli bir de Kasımpaşalı eklemişler ama sezona damga vuran Trabzon'un gençlerinden bir tanesi bile yok. 

Daha ligin bitmesine 4 hafta varken, yani henüz neyin ne olacağı belli değilken bu törenin ve seçilenlerin tek bir anlamı vardır, o da algı oluşturarak birilerini başarılı ve hak etmiş gibi göstermek ve  birilerini de dışlamak. 

Yayıncı kuruluş böyle yanlı iken TFF farklı mı sanki? Sezon başından beri verdikleri/vermedikleri cezalara bakın. Hepsini uzun uzun burada yazmak mümkün değil. Sadece bir iki örnek yeter. 

Hakemlerle ilgili konuşan, eleştirilerde bulunan Mustafa Cengiz"e 150 gün, "silahım olsa hakemi vururdum" diyen Rize başkanı Hasan Kartal'a sadece 11 gün hak mahrumiyeti cezası... Fatih Terim'e ilk yarıdaki Fenerbahçe maçı sonrası verilen 10 maç ceza ve daha niceleri... 

Ayrıca sezon içinde Galatasaray lehine hata yapan hakemlere bir daha maç verilmezken, Galatasaray'ı yakan hakemlerin 2 hafta sonra ödül gibi yeniden maç aldığını görürsünüz. İşte Ümit Öztürk ortalıkta yok, Fenerbahçe maçında tüm hakem hocalarının gol öncesi faul var dediği pozisyonda VAR'a bile gitmeyen Ali Palabıyık her hafta maç alıyor. Üstelik final gibi Başakşehir maçının VAR hakemi. 

Hakemlere üstü kapalı aba altından sopa gösteriliyor. Bu ekonomik koşullarında hakemler aptal mı?O kadar parayı kaçırmak isterler mi? 

Aristo'nun da dediği gibi; "Adalet topaldır, ağır yürür fakat gideceği yere er geç varır." İşte Galatasaray"ın sanki sezon özeti. İlahi adalet böyledir, er geç tecelli eder. 

Sonuç olarak yayıncı kuruluşundan TFF'ye, MHK'den spor yorumcularına ve ezeli rakiplerine kadar tüm malum çevreler Galatasaray'ın şampiyon olmasını istemezken ilahi adalet bir kez daha yüzünü göstermiş ve Galatasaray sezonu bir kez daha şampiyon tamamlamıştır. 

Bugün Başakşehir"in kuruluşundan arkasındaki güce kadar herkes her şeyi biliyor. Peki neden Galatasaray'ın şampiyon olması istenmiyor? Çünkü geçen sene de şampiyon olan Galatasaray'ın arayı açacağından korkuyorlar. Olay sadece sportif başarı değil, mali yönden de fark açılacak. Birileri para bulmak için her yolu denerken Galatasaray'ın şampiyonluk ve CL gelirleri ile rakiplerine fark atacağını çok iyi biliyorlar. 

Kendi başarısızlıklarını gizlemek isteyenlerin Galatasaray'a saldırmaları ve sürekli hedef göstermelerini bir dereceye kadar anlayabiliyorum aslında. Eğer böyle giderse Galatasaray Almanya'da Bayern Münih gibi sürekli olarak şampiyonluklara amgargo koyacak. Onlara tek tavsiyem; kendi başarısızlık nedenlerini iyi araştırmalı ve ona göre önlem almalıdırlar. 

Galatasaray'ın şampiyon olmasını kıskanmak yerine aslında sevinmeleri lazım. Çünkü arkasında milyonlarca taraftarı olan Galatasaray, Başakşehir gibi arkasında iktidarın olduğu bir proje takımına karşı yüz yılı aşmış büyük kulüplerin ortak mücadelesini, ortak savaşını veriyor.  

Şahsen aynı durumda olsa ben, Başakşehir yerine Fenerbahçe ya da Beşiktaş'ın şampiyon olmasını isterim. Çünkü onlar hep var olacaklar ama iktidar destekli proje takımları er ya da geç bir gün mutlaka yok olacaklar. 

Rekabet Fenerbahçe ve Beşiktaş'la daha güzel, proje takımları ile değil... 

Nice Sarı-Kırmızı şampiyonluklara...