Sami Kohen'den 'dış mihrak' yazısı

Sami Kohen'den 'dış mihrak' yazısı

25 Mayıs 2018 Cuma  |   Günlük

Milliyet'in duayen dış politika yazarı Sami Kohen, son yazısında döviz kurlarındaki dalgalanmanın yurtdışındaki nedenlerden kaynakladığı görüşüne değindi.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

"Son para krizinde birtakım spekülasyonların ve manipülasyonların yer aldığı, hatta bazı mihrakların siyasi amaçlı hareketler planladıkları doğru kabul edilse dahi, yaşanan krizin tek ve asıl nedenini dış güçlere atfetmek, gerçeği tam yansıtmaz.

Ekonomi uzmanları yaptıkları objektif değerlendirmelerde bu krizin daha çok ekonomik ve finansal nedenlerine yeterince ışık tutmuşlardır.

Bunu sırf dış odakların Türkiye'yi sevmediklerinden veya güçlenmesini istemelerinden dolayı kirli oyunlara girişmelerinin bir sonucu olarak göstermek, kolaycı ve ezberci bir davranıştır.

Eğer öne sürülen bu iddia doğruysa, her şeyden önce neden tüm "dış odakların" Türkiye'ye karşı harekete geçtiklerini sormak (ve iyice incelemek) gerek. Bunu Türkiye'nin güçlenen bir ülke olmasına atfetmek inandırıcı değil. Yeryüzünde güçlenen ve güçlü olan başka ülkeler bu şekilde hedef olmuyor da neden Türkiye oluyor? Türkiye'nin sevilmeyen, sürekli hedef alınan bir ülke olduğu algısını bir saplantı veya kompleks haline getirmenin hiç gereği yoktur."

Yazının tamamını okumak için tıklayın