Sabahattin Önkibar'a saldırı

Sabahattin Önkibar'a saldırı

25 Mayıs 2019 Cumartesi  |   Günlük

Son günlerde artan gazetecilere saldırı olaylarına bir yenisi eklendi. Sabahattin Önkibar Cumartesi günü Ankara Beysukent’te evinin yakınlarında saldırıya uğradı.

3 kişilik saldırgan grup Önkibar’ı yere yatırarak tekmeledi. Sabahattin Önkibar çevre sakinleri tarafından kurtarıldı ve hastaneye kaldırıldı.

10 günlük iş göremez raporu alan gazeteci Önkibar savcılığa suç duyurusunda bulundu. Önkibar 18 Mayıs Cumartesi günü Halk TV ekranlarında "Türkiye Nereye" programına katılmıştı.

İlk açıklama

Saldırıya uğrayan Önkibar, Oda Tv’ye şu açıklamayı yaptı: 

"Kamera kayıtlarına baktım, üç kişi, iki araba var. Birinci arabanın plakası 06 BCF 026… Ben 18:00’e kadar hiç dışarı çıkmadım, akşam bir iftar alışverişi için dışarı çıkayım dedim. Marketçi ve kuruyemiş bulunuyor işte, o arada 20 tane esnaf var. Onlar yetişti, onlar kurtardı. Bu arada ben hazırlıklıydım zaten. Geldiler, ben gardımı aldım. Onlar vurdu, ben vurdum, ama onlar tabii 3 kişi, ben yere düştüm, tekmeleri salladılar. Bu esnada esnaf yetişti, benim hayatımı onlar kurtardı. Tabii ben hemen kamera araştırmasına gittim, o ara 155’e anında olayı bildirdim, plakayı verdim. İki araba vardı, ikinci arabanın plakasını esnaf alamadı ama… Şimdi Güven Hastanesi’ne gideceğim.”

Gazetecilere yönelik saldırılar son günlerde dikkat çekecek şekilde artmış durumda. Son 11 gün içinde Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ,  Yeniyüzyıl Gazetesi Yazarı İdris Özyol ve Güney Haberci portalı Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Ergin Çevik de saldırıya uğradı.

TGC açıklaması

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), saldırıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"“Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez bir parçasıdır.Ancak gazeteciliği sadece kendi istediklerinin halka ulaştırılması olarak gören siyasetçiler, farklı görüşlere tahammül etmeyi öğrenmek yerine gazetecileri hedef göstermeyi tercih etmektedir. Sonuçta da arabalara doluşup gazetecilerin evlerinin önüne gidip saldıran eli sopalı gruplar oluşturulmuştur.  
Yeniçağ Yazarı Yavuz Selim Demirağ’dan sonra Ankara’da Oda TV yazarı Sabahattin Önkibar’ın yolu evine çok yakın bir yerde kesilmiş iki araçtan inen üç kişi tarafından meslektaşımız saldırıya uğramıştır. Hastaneye kaldırılan meslektaşımıza ve Oda TV çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz. 

TGC Basın Müzesi’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde her siyasi görüşten 66 gazetecinin fotoğrafı bulunmaktadır. Bu fotoğraflara yeni isimlerin eklenmesi an meselesidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gazetecileri hedef gösteren, saldırıları organize eden, eli sopalı dayak timleri oluşturanları en kısa sürede bulup adalete teslim etmeleri istiyoruz.

Aksi halde bu süreci seyredip, gazetecilere saldıranlara ‘ceza verilmemesinde ısrar edenlerin’ hepsi bu insanlık ve demokrasi dışı tutumun ve hukuksuzluğun sorumlusu olacaktır. Siyasetçileri de bir kez daha halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engellememeye, gazetecileri hedef göstermemeye davet ediyoruz.”

(Halk TV, Odatv, Medya Günlüğü)