'S-400'lere şartlı erteleme' iddiası

'S-400'lere şartlı erteleme' iddiası

13 Mayıs 2019 Pazartesi  |   Günlük

Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzelerinin teslim tarihi yakınlaştıkça anlaşmanın uygulanmasının ertelenmesi olasılığı daha çok konuşulmaya başlandı.

Konuyla ilgili son olarak, Washington'ın Ankara'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımını 2020’ye kadar ertelemesini istediği iddiası ortaya atıldı. Bloomberg’ün haberine göre, konuyla ilgili bir Türk yetkili, ABD’nin "S-400’lerin NATO sistemlerine tehdit olup olmadığını araştıran bir komisyon kurulsun" önerisini kabul etmesi halinde, Türkiye’nin de bu ertelemeye sıcak baktığını söyledi. 

Geçen hafta Alman Bild gazetesi de Türkiye’nin S-400’lerle ilgili "geri adım attığını" öne sürmüştü. Gazetenin sorumlu editörlerinden Julian Röpcke'ye Twitter üzerinden verdiği yanıtta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, "Sevgili Julian, Kaynaklarınız yanılıyor. Benden duymuş olun: S-400 alımı bitmiş anlaşmadır" ifadelerini kullanmıştı.

ABD, Türkiye’nin F-35’ler ile S-400’ler arasında seçim yapması gerektiğini belirtirken, Türkiye Rusya ile füze alım anlaşmasından vazgeçmeyeceğini ve F-35’lere tehdit oluşturmadan çalışabileceğini öne sürüyor. Türkiye ayrıca S-400’lerin tehdit olup olmadığının araştırılması için bir komisyon kurulmasını talep ediyor. Ankara'nın Rusya'dan S-400 satın alma planı, bazı Amerikan yaptırımlarını gündeme getirdi, ABD F-35 uçaklarıyla ilgili tüm eğitim teçhizatının ve diğer malzemelerin Türkiye'ye gönderimini durdurma kararı aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus füzelerinin teslimatının temmuz ayında başlayacağını açıklamıştı.

İki ülke arasında varılan anlaşma, 2 sistem 4 bataryadan oluşuyor ve toplam değeri iki buçuk milyar doları buluyor. Ancak 1 sistem 2 bataryalık bölüm şimdilik opsiyonel.

(DW Türkçe, Medya Günlüğü, TürkRus.Com)

İlgili analiz: http://medyagunlugu.com/haber/s-400-gercekleri-45166