S-400’lerde son durum

S-400’lerde son durum

8 Temmuz 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya’dan alınan S-400 füzelerinin çok kısa bir süre içinde Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. 

S-400’ler konusu pazartesi gün boyu gündemin en ön sıralarında yer aldı. Havacılık haberleri veren Rus Avia.Pro pazar günü gece yarısına yakın bir saatte verdiği haberde, "Bazı kaynakların teyit ettiğine göre, birkaç saat önce S-400 füze sistemlerinin askeri uçaklara yüklenmesine başlandı. Uçaklar Türkiye'ye sistemleri teslim edecek" diye yazdı. Site haberinde bir füzenin uçağa yüklenmesini gösteren bir fotoğraf paylaştı, ancak sonradan bunun arşivden alındığı anlaşıldı. 

Öğle saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna’ya hareketinden önce havaalanında konuyla ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı: 

“Yolculuk hazırlığı, yükleme çalışmaları sürüyor. 'Şu tarih' diye zorlamazsanız isabetli olur. Nereye konuşlanacağını Milli Savunma Bakanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığımız planlıyor. S-400'ler uçakla getirilecek. Ülkemiz, bölgemiz ve özellikle dünyamız için hayırlı olsun.” 

Erdoğan’ın ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile imzalanan füze anlaşmasının gerçekleşme aşamasında olduğunu belirterek, “Olması gereken aşamada. Daha ayrıntılı bilgi vermem mümkün değil" dedi ve ayrıntıya girmekten kaçındı.

Geçen hafta çıkan haberlerde füzelerin sevkiyatının pazar günü başlayacağı belirtilmişti. 

İki tarafın açıklamalarına bakıldığında füzelerin Rus askeri uçaklarına yüklenme aşamasında bulunduğu, hatta belki de yükleme işleminin tamamlanarak Türkiye yolunda olduğu sonucu çıkarılabilir.