'S-400'ler yola çıktı' iddiası

'S-400'ler yola çıktı' iddiası

8 Temmuz 2019 Pazartesi  |   Günlük

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füzelerinin sevkiyatının pazar gecesi başladığı iddia edildi. Rusya'da Yandex Haber bülteninde Avia.Pro havacılık haberleri sitesine dayanılarak 01.59'da geçilen haberde, "Bazı kaynakların teyit ettiğine göre, birkaç saat önce S-400 füze sistemlerinin askeri uçaklara yüklenmesine başlandı. Uçaklar Türkiye'ye sistemleri teslim edecek" denildi. 

Haber "Rus S-400'leri Türkiye'ye yollandı" başlığı ile duyuruldu. 

Yandex'in servise koyduğu bu haberde, füze bataryalarının bir askeri kargo uçağına yüklenme anı fotoğrafına da yer verildi. Ancak haber Rusya'nın diğer haber ajanslarında yer almadı. (Rus sitesinin kullandığı fotoğrafın arşiv fotoğrafı olduğu anlaşıldı) 

Habere göre başlangıçta Türkiye'ye S-400'lerin deniz yolu ile gönderilmesi planlandı. Ancak daha sonra Rusya ordusuna bağlı askeri kargo uçaklarının kullanılmasına karar verildi. 

S-400'lerin pazar günü yollanmaya başlanacağı geçen hafta ilk kez Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberiyle gündeme gelmişti.  

Haberde, "S-400'lerin Rus askeri havalimanından Pazar günü yüklemesi yapılması planlanırken önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelmesi bekleniyor" denilmişti. 

Haberde şu bilgilere yer verilmişti:

"S-400'lerin sevkiyatı için iki Rus kargo uçağı kullanılacak. S-400'lerin kurulumu için özel teknik ekip daha önce Türkiye'ye gelmişti. Rusya'dan gelen 9 kişilik ekibin dışında, füze sisteminin kurulumu için teknik çalışmaları yapacak ekibin de Pazartesi gününe kadar Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. İlk etapta sadece bir S-400 bataryasının Türkiye'ye getirileceği, sevkiyatın aşama aşama gerçekleştirileceği belirtiliyor."

(TürkRus.Com)

Not: Haberi ilk duyuran sitenin (avia.pro) arşiv fotoğrafı kullandığının anlaşılması nedeniyle ilk kullanılan fotoğraf değiştirilmiştir.