'S-400'ler için zaman tükeniyor'

'S-400'ler için zaman tükeniyor'

8 Mayıs 2019 Çarşamba  |   Günlük

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, S-400'ler konusunda "zamanın tükendiğini" belirterek, "ABD açık bir şekilde, füzenin alımı durumunda yaptırım uygulayacağını açıkladı" hatırlatması yaptı.  

NATO Konseyi ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı için geldiği Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşen ve ziyaret ettiği Hatay'da CNN TÜRK muhabiri Sena Alkan'ın sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri, gündemdeki S-400 meselesine ve Türkiye NATO ilişkilerine dair konuştu: 

Soru: Son dönemde gazetecilerden vatandaşlara en çok konuştuğumuz konu S-400’ler. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştünüz. Endişelerinizi ilettiniz. Ne cevap aldınız? S-400’lerin alınması ama kullanılmaması ya da müstakil kullanılması opsiyonlar var mı? 

-S-400’ler konusu zorlu bir mesele. Ankara’daki ve Washington’daki muhataplarla, pek çok kez üzerinde görüştük. Türkiye ziyaretim kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de ele aldığımız bir konu. Bu Türkiye’nin ulusal meselesi ama aynı zamanda, Türkiye’nin kararı konusundaki endişelerimi de dile getirdim. Amerika açık bir şekilde, füzenin alımı durumunda yaptırım uygulayacağını açıkladı. 

Türkiye ve Amerika arasında bu konudaki diyalogları memnuniyetle karşılıyorum. Elbette, NATO da meseleye çözüm bulmak için uğraşıyor. Çünkü bu konu, ABD ve Türkiye için önemli olduğu gibi, NATO ülkeleri için de önem teşkil ediyor. Ben kamuoyu önünde, ne olacağına dair spekülasyonlarda bulunursam, sürece yardımcı olmamış olurum. Şu anda ihtiyacımız olan diyalog, gerçekten çaba göstermek ve fazla şiddetli mesajlar vermemek. Çünkü bu çözüme ulaşmayı sadece zorlaştırır. Ayrıca NATO için önemli olan bir diğer konu da müşterek çalışmak dediğimiz olgu. Sistemlerin beraber çalışabilmesini sağlayabilmek. Bu entegrasyon NATO müttefikleri açısından önemli.  

Soru: S-400’lerin Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırıp Rusya’ya yakınlaştıracağı söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz? 

-Söylediğim gibi, Türkiye’nin kararından ve Amerika’dan gelen mesajlar konusunda endişe duyuyorum. Hem iki ülkenin yönetimi, hem de ABD kongresi açısından, yaptırım uygulama mesajlarını kast ediyorum... Hatırlamalıyız ki, NATO, Türkiye’nin hava savunma kapasitesini yükseltiyor. Adana’da Türkiye’nin savunma gücünü desteklemek için verilen İspanyol Patrıot bataryası ve İtalyan SAMP-T sistemleri var... 

Ayrıca Türkiye’nin Amerika’dan Patrıot sistemlerinin alımı konusunda diyalogunu da memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca İtalya Fransa ve Türkiye arasında Eurosam dediğimiz, Türkiye’nin hava savunma kapasitesini güçlendiren bir sistem de var. Yani masada farklı seçenekler var. Bence bunları da dikkate alarak Türkiye, ABD ve NATO’yu zorlu bir duruma sokmayacak bir çözüm bulmak için çalışmak önemli. Diğer yandan zaman tükeniyor. S- 400lerin teslim tarihi yaklaşıyor.  

Soru: Siz NATO’nun en yetkili ismisiniz. S-400’lerin teknik anlamda Rusya’nın NATO içindeki truva atı olacağı ya da F-35’lerin sırlarını çalacağı iddiaları var. Bu mümkün mü? 

-Bu konunun teknik detaylarına girme konusunda imtina ediyorum. Hem teknik detaylar olduğu için hem de, işin siyasi kısmına değinmeden teknik kısmını anlatmak zor olacağı için. Bu konuları kamuoyu önünde tartışmak sorunun çözümüne fayda sağlamaz. Önemli olan Türkiye ve ABD’de yapıcı görüşmeler yaptığımız. Bir çözüm bulabilmek adına, Amerika ve Türkiye’de farklı seviyelerden yetkililerle görüştük. 

Anlaşmazlıklardan biri teknik olarak nasıl bir sonuçla karşılaşılacağını anlamak. F-35lerin konuşlandırıldığı bölgelerde, S-400lerin nasıl çalışacağı meselesi. ABD açıkça, bunun F-35lerin gizliliğini etkileyeceğini söyledi. Bu hassas bir konu. 

Türkiye’nin pozisyonunun farkındayız. Ama aynı zamanda önemli bir NATO müttefiki olan Türkiye ile iş birliği içinde olmamız önemli. Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmek adına yaptığımız çalışmaları sürdürmeliyiz. Türkiye kolektif savunmamıza birçok farklı yönden katkıda bulunuyor. Bütün bu katkılar için Türkiye’ye müteşekkiriz."