S-400 mesajları

S-400 mesajları

12 Temmuz 2019 Cuma  |   MG Özel

Aylardır Türkiye’nin dış politika gündeminde ilk sırada yer alan, ABD ile ilişkilerin gerginleşmesine yol açan Rus S-400 füzeleri sonunda geldi. 

Medya Günlüğü Moskova’daki uzmanlarla konuşarak bu gelişmenin ne anlama geldiğini sordu. 

Resmi TASS Ajansının savunma haberleri bölümünün müdürü Viktor Litovkin, S-400 füze sisteminin Türkiye'nin stratejik önem taşıyan bölgelerine yerleştirileceği tahmininde bulundu. Rus askeri uzman, "Tabii Türkiye'nin uygun bulduğu yere yerleştirilecek. Bu füzeler Türkiye'nin hava sahasını güvenle en iyi şekilde koruyacak" dedi. 

Türkiye'nin kendi topraklarında S-400 füze sisteminin bazı parçalarını üretmek istediğini de belirten Litovkin, "Moskova ve Ankara füze sisteminin hangi parçalarının Türkiye'de üretileceği konusunda görüşebilir. Yalnız Rusya’nın askeri güvenliğine zarar verecek, füze sisteminin sır sayılan parçalarının Türkiye'de üretimine izin vermesi bence söz konusu olamaz” diye konuştu. 

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Halk Konseyi üyesi, Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin genel yayın yönetmeni İgor Korotçenko da S-400'ler sayesinde Türkiye'nin güçlü bir silah sistemine sahip olacağını vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu:

"S-400'ler silah teknolojisi anlamında Türkiye'yi dünyanın üst kategorilerinden birine yükseltecek, ülkenin jeopolitik ve askeri önemi artacak. S-400 dünyanın en etkili, güçlü, güvenli ve modern silahı. Rus askeri teknisyenler de sistemin kurulmasında Türk meslektaşlarına yardımcı olacak. Türk askeri yetkililer de bu konuda Rusya'da eğitim aldı. Yani kısa zamanda füzeler göreve hazır duruma getirilecek. Uzak menzilli olan bu sistem sayesinde Türkiye hava savunmasını tamamen güven altına alacak."  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan S-400 füzeleriyle özel mülakat almak istediğini kaydeden Korotçenko, "Bu Sayın Erdoğan'ın kararlığı ve siyasi iradesi sayesinde gerçekleşti. Türk medyası dahil dünya basınına bu konuda çok demeç verdim. Şimdi de arzum Erdoğan'ın kendisiyle röportaj yapmak” dedi. 

Moskova merkezli Yeni Türkiye Araştırma Merkezi Başkanı Yuri Mavaşev de,"Bu füzeler Türkiye'nin bölgesel güvenliği bakımından çok önemli. Aslına bakarsanız sadece Türkiye söz konusu değil. Burada bütün Orta Doğu bölgesine yönelik bir stratejik mesaj da var. Yani sadece ve sadece güçlü ülkeler egemenliğine sahip çıkar. Aksi takdirde Libya, Irak ve Suriye gibi ülkelerin kaderini yaşayabilir" diye konuştu  

Füzelerin bir tehdit unsuru olmadığına işaret eden Mavaşev, "Tehdit değil, bu silah o ülkenin milli çıkarıdır. Dolayısıyla Türkiye'nin de ulusal çıkarına olacak. Füzelerin Doğu Akdeniz'de kullanılacağından kesinlikle eminim. KKTC için savunma kalkanı olacak” dedi. 

Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı ABD ve Kanada Enstitüsü Öğretim Üyesi Vladimir Vasilyev ise ABD'nin Türkiye'ye baskı yapmaya devam edeceğini belirtti. Rus akademisyen, "ABD Türkiye'nin siyasi iradesini gördü. Fakat ABD ekonomi yaptırım tehditleriyle baskı yapmaya devam edebilir. Bu işin peşini bırakmayacaktır. Dolayısıyla bu alımın ekonomik ve siyasi sonuçları da olabilir. Çünkü bundan böyle diğer NATO ülkeleri de S-400 füzesine ilgi duyacak. Erdoğan füzeleri almakla bağımsız bir lider olduğunu ABD'ye gösterdi. Dolayısıyla Türkiye'ye füzelerin gelmesi bir çok mesaj içeriyor, hem ABD'ye hem de bölge ülkelerine" diye konuştu. 

Fuad Seferov, Moskova 

Fotoğraf: Milliyet