S-400 formülleri

S-400 formülleri

5 Temmuz 2019 Cuma  |   Günlük

Eğer son dakikada olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa Rus  S-400 füzelerinin bu ay içinde Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor. 

Türk-Rus ve Türk-Amerikan ilişkilerini yakından izleyenlerin önemli bir bölümü füzelerin gelmeme olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyordu. Bu görüşte olanlar, ABD’nin Türkiye’nin kararını etkileyebilecek çok sayıda kozu bulunduğunu, dolayısıyla her an bir değişiklik olabileceğini söylüyordu. 

Ancak şimdi füzelerini teslimini artık sadece olağanüstü bir gelişmenin engelleyebileceği ya da ertelenebileceği görülüyor. 

Zaten tartışma “gelecek gelmeyecek”ten “ne yapılacak”a dönmüş durumda. 

Ancak, başından beri S-400’lerin mutlaka alınacağını düşünenler bile teslimden sonra ne yapılacağı konusunda kesin konuşmaktan kaçınıyor. 

Perşembe günü Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberde, sistemin tüm bileşenleriyle aktif hale gelecek şekilde kurulacağı ancak barış zamanlarında, bakım, tatbikat gibi olaylar dışında açılmayacağı iddiasına yer verildi. Habere göre, “Barış Konuşlanması” diye tanımlanan bu formül S-400’lerin Rusya’dan alınmasına rağmen depoya kaldırılarak kilitli tutulacağı anlamına gelmiyor. Herhangi bir bölgeye veya bölgelere kurulacak olan sistemler çok kısa bir reaksiyon süresi içinde aktif hale gelebilecek. 

Kısacası, “Barış konuşlanması” füzelerin aktif hale getirilmemesini, ancak gerekli durumda aktif hale getirilecek şekilde hazır tutulmasını öngörüyor. 

Eski diplomat Aydın Selcen ise, kısa süre önce Ankara’yı ziyaret eden ABD’li Senatör Lindsey Graham’ın benzer şekilde Türkiye’nin füzeleri aktive etmemesi, bunun karşılığında ABD’nin Türkiye’ye Patriot satması formülünü gündeme getirdiğini yazdı. 

Selcen, Duvar’daki yazısında, Washington’daki bazı çevrelerin, Türkiye’nin S-400 bataryalarını Libya’da Trablus ve Misrata’ya konuşlandırması olasılığının dillendirdiğini belirtti. 

Daha önce de Türk medyasında füzelerin KKTC, Azerbaycan ya da Somali’ye yerleştirilebileceği iddia edilmişti. 

Şu andaki veriler ışığında yukarıdaki formüllerden füzelerin Türkiye’ye getirilmesi ama belirli koşullar dışında aktive edilmemesi daha güçlü bir olasılık görünüyor.